Podle předsedy regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů v Jihomoravském kraji Josefa Zedníka se k protestům zapojí řada firem z kraje. Konkrétní čísla a seznamy ale nemá.

Zedník v kraji vede i odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, který se k protestům také připojí. „Pošty a jejich zaměstnanci se připojí formou podpory. Na přepážkách i autech budou mít vyvěšené symboly vyjadřující nesouhlas s aktuální situací,“ vysvětlil odborář Zedník.

Problém Zedník vidí hlavně ve změnách, které od ledne přinese vládní konsolidační balíček. „Pošťákům se tím sníží příspěvek Fondu kulturních a sociálních potřeb. Při velmi nízkých platech, které v oboru jsou, to znamená, že přijdou v podstatě o veškeré dosavadní benefity,“ vysvětlil Deníku Zedník.

Zapojit se plánují i společnosti z textilního a oděvního průmyslu. „Náš obor je dlouhodobě na chvostu ve mzdách. Po těch plánovaných změnách hrozí některým textilkám příjmová chudoba,“ řekla Pavlína Meluzinová z odborového svazu pracovníků textilního, oděvního a kožedělného průmyslu.

Zapojí se i lidé v brněnské Nové Mosilaně

Protestovat se bude třeba v brněnské Nové Mosilaně, která zaměstnává přes tisícovku lidí. „Ve firmě plánujeme uspořádat protestní mítink. Ten náš protest podporuje i vedení firmy, se kterým máme dohodu. Vláda totiž ztěžuje podnikání firmám i zahraničním investorům,“ vysvětlila Meluzinová, která vede odbory v brněnské textilce, která je největším výrobcem vlněných tkanin v České republice.

Řada firem ale kvůli stávce přerušovat výrobu nechce. Odbory totiž často nechtějí poškozovat vedení své firmy. „Všechny protesty jsou koordinovány s vedením a majiteli firem, protože ta stávka cílí jen a pouze na stát a jeho plánované kroky,“ vysvětlil za odborový svaz Stavba ČR Milan Strnad.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Netradiční pohled na Brněnskou přehradu. Proleťte se nad upuštěným Pryglem

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Firmy ze stavebního průmyslu budou podle Strnada protestovat jak v rámci firem, tak na demonstraci v Praze. Největším problémem podle něj jsou ceny elektřiny a plynu. „Na těchto komoditách jsou stavební firmy a především třeba cihláři závislí. Stávají se přitom cenově nedostupnými,“ řekl Strnad.

Provoz nebudou výrazně omezovat ani jihomoravské strojírenské firmy. Podle vedoucího regionálního pracoviště odborového svazu KOVO Jiřího Grima se ale v řadě firem uskuteční protestní mítinky na podporu stávky.

„Forma a délka protestu je čistě individuální a záleží na odborech v jednotlivých firmách. Zastavovat provoz na jižní Moravě ale podle mých informací nikdo nebude,“ řekl Grim, podle kterého několik desítek zaměstnanců vyrazí i na demonstraci do Prahy.

Prázdná třída. Ilustrační foto.
Stávka v Brně a okrese: zapojí se přes tři sta škol, většina zavře úplně

Z velkých strojírenských firem v kraji stávku podpoří třeba Minerva Boskovice, Otis Břeclav, Slévárna Kuřim nebo strojírenské firmy v Hodoníně.

Den Protestů vyhlásila na pondělí sedmadvacátého listopadu Českomoravská konfederace odborových svazů. V Praze odboráři chystají protestní průvod a demonstraci. Nejvýrazněji se pondělní stávka dotkne školství. Na jižní Moravě kvůli ní zůstane zavřených více než šest stovek škol a školek. Odborové svazy napříč obory nesouhlasí s podobou vládního konsolidačního balíčku, který začne platit od nového roku.