Z Prahy do Brna pojedou cestující vlakem, z autobusového nádraží u hotelu Grand budou pokračovat do rakouského hlavního města žlutým autobusem. „Autobusová linka z Brna do Vídně pojede zatím jednou denně a v Brně hlavním nádraží budou mít lidé přímý garantovaný přestup na vlakový spoj mezi Prahou a Brnem v obou směrech,“ sdělil mluvčí dopravce Aleš Ondrůj.

Z Prahy vyjede vlak dvacet minut po osmé hodině ráno, z Vídně pojede autobus ve čtvrt na dvě odpoledne. Jízdenky už jsou v prodeji.

Naopak na cestu vlakem ze Znojma do rakouského Retzu si musí cestující ještě počkat. Náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák chtěl obnovit spojení přes hranice od pondělí, ale nedostal kladné stanovisko od ministerstva vnitra. Problémem jsou policejní kontroly. „Mysleli jsme, že v hromadných prostředcích být nemusí, ale jsou nutné i tam,“ řekl Hanák. Policistů je na kontroly nedostatek.

Jen na střední hotelové škole v Retzu přitom podle Hanáka studuje 150 studentů ubytovaných ve Znojmě a okolí. „Mnoho lidí by samozřejmě využilo linku Znojmo – Retz i pro dopravu do zaměstnání v Dolním Rakousku a ve Vídni,“ shrnul Hanák.

Od tohoto týdne znovu nezačne jezdit ani autobusová linka do rakouského Laa an der Thaya.