Počet účastníků soutěže je podobný jako minulý rok. „Letos bylo o dva soutěžící méně," uvedl předseda poroty Václav Božek. Trendem tohoto ročníku byla převaha rekonstrukcí nad novostavbami. „Investoři šetří a snaží se lépe využít stávající prostory než aby se pouštěli do stavby nových," vysvětlil předseda představenstva Jihomoravského stavebního společenství Lubomír Mikš.

Protože se do kategorie rekonstrukcí přihlásilo deset staveb, organizátoři vyhlasili dvě první místa. Získalo je přírodovědné exploratorium v Brně a přestavba fary v Komořanech na Vyškovsku. „Budova byla úplně zničená a nikdo ji nevyužíval. Když jsme ji odkoupili, celou jsme ji museli opravit," sdělila pro Brněnský deník Rovnost komořanská starostka Marie Šimáčková. V přízemí mají Komořanští obecní úřad, v prvním patře je knihovna a obřadní místnost. V podkroví chtějí udělat stálou výstava ze starých věcí z obce. „Dříve tady byl německý jazykový ostrůvek. Máme domluveno s jedním přesídleným Němcem, že nám doveze kroj, který se tady nosil před osmdesáti lety," informovala Šimáčková.

Naopak o kategorii dopravních a inžernýrských staveb velký zájem nebyl. Přihlásilo se do ní o polovinu méně staveb než v minulém ročníku. „Souvisí to s tím, že stát šetří a nestaví nové silnice," podokl Mikš. V této kategorii porotci ocenili rekonstrukci Joštovy ulice v centru Brna. „Dělníci opravili silnici, její okolí a také přeložili inženýrské sítě," popsal Loucký. Mezi stavbami občanské vybavenosti získal prvenství nový blok Masarykova onkologického ústavu v Brně. „Patří k nejmodernějším nemocnicím ve střední Evropě," podotkl Loucký.

Porotci hodnotili funkčnost, vzhled, začlenění do okolí a kvalitu prací. „Hlavní byla funkčnost," uvedl Božek. Pracovní skupiny poroty obešly všechny přihlášené stavby a zkontrolovaly kvalitu stavebních prací. „To, jak budova vypadá a jak je začleněna do terénu posoudí i obyčejný člověk. Ale na rozpoznání kvality stavebních prací je už potřeba odborník," vysvětlil Božek.

Porotci také ohodnotili práce studentů architektury a stavebnictví Vysokého učení technického v Brně. V kategorii obnovy památek ocenili návrh na rekonstrukci starého lihovaru. „Navrhli jsme jeho přestavbu na kreativní centrum, kde by byla také knihovna a restaurace," uvedla jedna z autorek Ivana Valeková. Vítězství je pro ni motivací a těší se, že jí pomůže v kariéře.

Jihomoravská stavba roku: vítězové

stavby občanské vybavenosti: Masarykův onkologický ústav Brno – blok chirurgické a intenzivní onkologie a onkologické patologie – II. etapa

bytové stavby: výstavba rodinných domů v Podolí u Brna

průmyslové a technologické stavby: sídlo firmy Microtech IVF, Brno

dopravní a inženýrské stavby: rekonstrukce Joštovy ulice, Brno

rekonstrukce staveb a objektů: přestavba fary v Komořanech na Vyškovsku, přírodovědné exploratorium v Brně

vodohospodářské a ekologické stavby: bioplynová stanice Bratčice

KATEŘINA FOLTÁNKOVÁ