Jmelí trápí stromy na hřbitově už delší čas. V posledních letech se rozrůstání stálezelené rostliny ve větvích zhoršilo. „Jmelí napadá i mladé stromy. Některé už kvůli tomu uhynuly,“ řekla ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Zelené trsy zahradníci ze stromů nejčastěji odřezávají, ovšem trpí tím i stromy. Vědci teď proto přišli s novým postřikem. Tím na cizopasníky působí teď v zimě, kdy je většina stromů bez listí. „Pokud na listy jmelí v tomto období naneseme vhodný růstový stimulátor, nemá jmelí dostatečný přísun vody a živin a postupně odumírá,“ přiblížil princip postřiku arborista Jiří Rozsypálek z Mendelovy univerzity v Brně.

Postřik už testovali ve Zlíně a Přerově, kde měl účinnost přes devadesát procent. V Brně ho zahradníci a vědci vyzkouší na sedmdesáti stromech a pak vyhodnotí výsledky. „Na hostitele by postřik neměl mít žádný vliv, protože se vstřebává skrze listy. Zároveň tím, že se aplikuje v zimním období, nebude mít následky ani pro hmyz, který v tuto dobu spí,“ uzavřela Říhová.