Pets yoga, tedy jóga s domácími mazlíčky, funguje v Brně od listopadu. „Lekce jsme začaly pořádat v Praze, původně jsme se inspirovali v zahraničí. Návštěvníci u nás cvičí prvních pětačtyřicet minut jógu, protahují se. Potom je vyhrazených patnáct minut na mazlení se psy a komunikaci s jejich majitelem,“ popisuje jedna ze zakladatelek projektu Anna Dvořáková. Za jednu lekci zaplatí lidé devět set korun.

Štěňata už dnes mají jednu hodinu za sebou, proto na začátku lekce spí všechna vedle sebe na fialové karimatce. Jejich majitelka cvičí vedle na zemi. Po chvíli se malí vlčáci začínají probouzet a vyráží mezi klientky. Dvě pomocnice jsou během celé lekce připravené s ubrousky a dezinfekcí.

Psi bývají staří od šesti do třinácti týdnů a jsou naočkovaní. Kontakt s cizími lidmi je pro ně podle spoluzakladatelky Markéty Blahové dobrá forma socializace.

„Chovatelské stanice buď kontaktujeme my, nebo se nám chovatelé ozývají přes webový formulář sami. Domlouváme se jen s těmi, kteří jsou členy Mezinárodní kynologické organizace. Pro štěňata setkání s novým prostředím znamená, že například nemají jízdu autem spojenou jen s cestou k veterináři,“ vysvětluje Blahová, která přiznává, že lekce cvičení je pro zvířata napoprvé výstup z komfortní zóny.

Organizátorky se snaží, aby na každé dva zákazníky připadalo alespoň jedno štěně. Proto se obsazenost hodin pohybuje mezi deseti až patnácti cvičícími.

„Nejvíce nás navštěvují starší dospělí, ale občas přijde třeba babička s vnučkou nebo i děti od šesti let. V Praze jsem na začátku musela přemlouvat kamarády, aby přišli na lekci zadarmo, v Brně se nám termíny daří plnit už od začátku. Mezi lidmi už existuje povědomí,“ myslí si Dvořáková. Kromě známějších plemen se mohou návštěvníci setkat třeba s uruguayskými cimarrony nebo s japonským plemenem hokkaido.

Na konci hodiny vyzývá cvičitelka klientky, aby se se psy pomazlily a vyfotily si je. „Lekci určitě hodnotím pozitivně, bylo to skvělé. Na józe jsem byla úplně poprvé a štěňátka byla hezký bonus. Hlídala jsem, jestli bude volný termín a hned jsem si ho rezervovala,“ hodnotí zážitek návštěvnice Nikol Karmazínová.

Rozšířit projekt do dalších měst zatím Dvořáková neplánuje. „Do budoucna bychom rády pořádaly lekce v Brně pravidelně každý týden, plánujeme postupně přidávat hodiny i ve všední dny. Harmonogram zatím hodně závisí na možnostech majitelů psů,“ líčí Dvořáková s tím, že brněnské lekce jsou v současné době otevřené lidem o víkendu jednou za čtrnáct dní.

Jóga se štěňaty je už i v Brně. Návštěvnice cvičily s vlčáky | Video: Deník/Klára Hrbáčková