Při setkání s krajským ředitelem hasičů Jiřím Pelikánem, šéfem jihomoravských policistů Tomášem Kuželem a policejním prezidentem Petrem Lessym se snažil hledat cesty, jak mohou policisté a hasiči ušetřit, aniž by se to dotklo lidí.
Ministr upozornil, že hasiči musí letos šetřit třeba při nákupu vybavení či na rekonstrukcích. „V každém kraji je alespoň jedna stanice, která potřebuje opravit. Jenže není dost peněz. Na jižní Moravě se nyní soustředíme na stanici v Lidické ulici v Brně. Budova sice patří Brnu, ale dohodli jsme se s vedením města na její výměně za pozemky státu,“ uvedl John.
Poté budou moci hasiči stanici opravit. Kvůli úsporným opatřením ale není jasné, jak rozsáhlé opravy budou. Jisté je, že i kvůli tomu nebudou peníze na stavbu nové hasičské stanice v Mikulově na Břeclavsku. „Momentálně je pro nás priorita převod a oprava budovy v Lidické ulici. Na stavbu nové stanice v Mikulově peníze nejsou, i když je projekt už delší dobu připravený,“ dodal ministr.
Změny zřejmě čekají i hasiče v brněnské Slatině. Jejich krajský ředitel jim chce najít nové sídlo. „V nedaleké Líšni je areál, který patří ministerstvu zemědělství. To odtud chce ale odejít. Proto bychom chtěli ministra Ivana Fuksu požádat o bezplatný převod,“ řekl ředitel hasičů Pelikán. Podpořit jeho návrh slíbil i John.
Ministr také podotkl, že žádné rušení stanic nyní hasiče ani policisty nečeká. Přestože jim na provoz přispívá kraj, brněnský magistrát i některé obce. „Řada obcí ale hasiče podporuje už delší dobu třeba tím, že od nich nechtějí tržní nájemné. Jsme rádi, že nyní stejně jednají i s policií,“ sdělil ministr vnitra.
Jeho slova potvrdil i nový policejní prezident Lessy. „Obce i kraj si konečně uvědomily, že také oni mají svůj díl odpovědnosti za zachování bezpečnosti,“ řekl Lessy.
Podle krajského policejního ředietele Kužela mají policisté před sebou těžké měsíce. „Kvůli škrtům v rozpočtu je letošek rok přežití, věříme ale, že příští rok bude lepší. I když ještě nevíme, jak bude vypadat rozpočet,“ podotkl Kužel.
Upozornil, že škrty se nijak nedotkly bezpečnosti v kraji. „Zrušili jsme jen obvodní oddělení v Černé Hoře na Blanensku, ale to bylo spíš kvůli loňským změnám v policejních krajích. Blanensko totiž tehdy přišlo o část území. Několik dalších se sice změnilo na policejní stanice, pro lidi se tím ale nic nezměnilo. Pouze se tam zmenšil počet úředníků,“ dodal policejní ředitel.