Magistrát chce začít památníkem holocaustu. Podmínky výtvarné soutěže na jeho návrh chce mít hotové už v polovině ledna. „Pokud je radní odsouhlasí, mohou bezprostředně potom soutěž vyhlásit. Počítáme s původní ideou, že pomník bude věnovaný židovským i romským obětem z Brna. Také chceme zachovat plánované umístění památníku v parku na náměstí 28. října. Nelze ale vyloučit, že dojde ke změnám,“ podotkla náměstkyně brněnského primátora Jana Bohuňovská.

Záměr vítá předseda Židovské obce Brno Pavel Fried. „Máme vlastní připomínku holocaustu na židovském hřbitově v brněnských Židenicích. O plánech na novou soutěž zatím nevím. Přesto velmi oceňujeme, že chce utrpení brněnských Židů připomenout i město z vlastní iniciativy,“ řekl Fried.

Předpokládal, že město už na stavbu památníku nenajde peníze. Tehdejší radní se v roce 2010 rozhodli pomník podle vítězného návrhu nepostavit, protože neodpovídal jejich představám.

Letos určitě ne

Ceny obou soch bude možné přesněji určit až podle vítězných návrhů a rozpočtových možností města. „Letos s jejich uskutečněním nepočítáme. Nepůjde ale o obrovské sumy. Proto na ně určitě najdeme peníze v příštích letech. Monumenty mohou vzniknout v druhé polovině roku 2013 nebo v roce 2014. Zvlášť o památník holocaustu velmi stojíme. Máme téměř morální povinnost jej postavit,“ doplnil investiční náměstek brněnského primátora Robert Kotzian.

Souhlasí s ním i brněnská opozice. „Je dobře, že nové vedení města díky tomuto plánu naváže na předchozí radní. Uctít všechny oběti holocaustu by měla být pro město povinnost. Židovská komunita navíc až do války výrazně přispívala k rozvoji Brna,“ zdůraznil lidovecký zastupitel Daniel Rychnovský.

Sbírka na Jošta? Téměř jeden a půl milionu

Pochybuje naopak o nové soutěži na návrh sochy Jošta. Město ji chce připravit bezprostředně po soutěži na památník „Nepodařilo se ji postavit do šestistého výročí jeho úmrtí ani do šesti set šedesáti let od jeho pravděpodobného narození. Obě data jsme letos prošvihli. Je otázka, jestli to má ještě smysl,“ přemýšlel zastupitel.

Přitom občanské sdružení Jošt Moravský uspořádalo veřejnou sbírku na vznik jezdecké sochy. „Do dnešního dne jsme zatím vybrali přes milion a čtyři sta tisíc korun. Budeme spolupracovat i při nové výtvarné soutěži,“ řekl sekretář sdružení Zbyněk Šolc. Sdružení chce ovšem sochu Jošta postavit co nejdříve.

Pokud se to nepodaří do konce letošního roku, může sdružení o peníze ze sbírky přijít. Krajský úřad, který veřejné sbírky povoluje, může peníze zahrnout do svého rozpočtu. „Sdružení konalo sbírku mezi lety 2008 a 2010. Jejím účelem bylo zaplacení výtvarné soutěže, přípravy projektu i výstavby sochy. Do stanoveného konce roku 2010 ale sdružení neutratilo všechny peníze. Krajský úřad proto stanovil, že celá sbírka má být využitá do konce roku 2012. Pokud sdružení nepoužije všechny peníze ke stavbě sochy ani v tomto termínu, můžeme zbytek peněz zahrnout do rozpočtu kraje. A rozhodnout k čemu bude použité,“ upozornil mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement.

Tehdejší brněnští radní vyhlásili výtvarnou soutěž na návrh sochy Jošta v roce 2009. Vítězný návrh letos zesnulého sochaře Mária Kotrby je ale neoslovil. Proto podle něj sochu odmítli postavit. Stejný osud vloni potkal i tři vítězné návrhy na památník holocaustu.