Obchodníci hlásí propad tržeb. „Raději jsem zavřel a dělám kompletní přestavbu interiéru,“ řekl majitel kavárny Espaňa Michal Kácl. Hned první den, kdy v Joštově přestaly jezdit tramvaje, měl celodenní tržbu pět set korun. „Dřív jsem vydělal tak pět až sedm tisíc denně,“ dodal Kácl.

Podobné zkušenosti mají i ve vyhlášené luxusní restauraci Brabander. „V létě kvůli dovoleným je lidí méně vždycky. Teď je to ale extrém. Hostů chodí zhruba půlka,“ uvedl provozní restaurace Martin Juřina. Zatím k Brabanderu alespoň vede úzký chodník vedle drátěného pletiva, který odděluje stavbu. „Až zmizí i chodník, bude ještě hůř,“ podotkl Juřina. Sám moc dobře ví, že rozkopaná ulice může podnik pohřbít. „Měli jsme pobočku i v Pekařské ulici, kde se stavělo vloni. Museli jsme ji zavřít,“ dodal Juřina.

Letáky se slevou na knihy a akcí, v níž čtenáři mohou vyhrát zájezd, lákají dnes zákazníky v knihkupectví Dobrovský. „První týden stavby byl nejhorší, lidé byli bezradní. Nevěděli, kam na tramvaj, kudy projít. Jak si postupně zvykají, vracejí se zpátky,“ řekla marketingová manažerka prodejny Lenka Večerková. Zpočátku v knihkupectví zaznamenali padesátiprocentní propad, nyní je prodej nižší asi o třetinu. „Nejhorší je zásobování. Knihy skladníci musí zdaleka převážet na rudlech a ručně přenášet. „Právě chystáme učebnice na příští rok, není jednoduché sem knihy navážet,“ dodala Večerková.

Majitel knihkupectví Dobrovský jako jediný z oslovených obchodníků ale rekonstrukci ulice vítá. „Do budoucna se vyplatí, tohle místo se stane vyhledávanou částí města. Je to jen tříměsíční komplikace, navíc ve vhodnou dobu. Před Vánocemi by bylo hůř,“ Petr Dobrovský.

Na kompenzace ušlého zisku ze strany města zatím poškození obchodníci nemyslí. Považují to za zbytečné. A skutečně o nich neuvažuje ani Magistrát města Brna. „Obchodníkům se situaci snažíme ulehčit, například širšími koridory pro chodce nebo můstky přes staveniště. Každá ulice se musí opravit. A Joštova bude v roce 2011 v noblesním stavu,“ řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Za „krajně obtížné“ považuje vymáhání ušlého zisku Jiří Urban z Advokátní kanceláře Tomáš Rašovský. „Brněnští radní jakékoli dobrovolné kompenzace za rozkopané chodníky většinou odmítají. Podnikatelé se mohou sdružit a vůči městu postupovat společně. Musí však počítat s tím, že úředníci budou chtít snížení tržeb doložit,“ řekl Urban.

Kromě ušlého zisku mohou provozovatelé obchodů a restaurací získat slevu na nájemném v budovách, které patří městu. Té se obchodníci skutečně dočkali vloni při rekonstrukci ulic Husovy a Pekařské, ovšem jen v budovách, které patří městské části Brno–střed. „Obchodníkům v našich domech jsme po jejich žádosti snížili nájem až o padesát procent. Pekařská byla skutečně nedostupná,“ řekl starosta uvedené městské části Libor Šťástka.

Rekonstrukce Pekařské ulice se na tržbách obchodníků podepsala podobně jako ta dnešní v Joštově ulici. „Tržby jsme tehdy měli poloviční i menší,“ řekla prodavačka Emílie Mynářová z obchodu Koření Sindibád. Po otevření ulice v létě loňského roku se sice vrátili k osmdesátipro­centním tržbám, v současnosti ale prodej znova klesá. „Kvůli rozkopané Joštově tady jezdí méně tramvají. To je hned znát,“ dodala Mynářová.