„Nyní odkládáme velké operace endoprotéz, abychom mohli operované pacienty co nejdříve překládat z omezené kapacity oddělení intenzivní péče a minimalizovali počty odložených operací,“ řekl přednosta ortopedické kliniky Tomáš Tomáš.

Klinika nebude rušit operace akutních případů, jako jsou zlomeniny, infekce nebo operace pacientů s rakovinou. „Doufáme, že se epidemiologická situace brzy zklidní a budeme moci všechny pacienty odoperovat v co nejbližším termínu. Snažíme se zákroky neodkládat u pacientů, kterým jsme už na jaře termín odložili kvůli jarní vlně epidemie,“ dodal Tomáš.

Rouškomat ve vestibulu

Od čtvrtka zároveň funguje u sv. Anny nový rouškomat. Roušky a další ochranné pomůcky pořídí pacienti ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně nově přímo ve vstupním vestibulu.

Využijí ho hlavně pacienti, kteří do areálu nemocnice přichází bez ochranných pomůcek v době před nebo po otvírací době lékáren. „Automat nabízí klasické jednorázové roušky balené po dvou kusech, bavlněné dvou a třívrstvé roušky, respirátory FFP2 a dezinfekci. Z hygienických a provozních důvodů mohou lidé platit pouze kartou,“ uvedl provozní náměstek zařízení Petr Voráč.

Jednorázové roušky pacienti pořídí za dvaačtyřicet korun, bavlněné je ve třech kusech vyjdou až na 150 korun. Za respirátor a desinfekci zaplatí necelých šedesát.

Hansenova budova v Pekařské ulici, kde se rouškomat nachází, je otevřená každý den mezi pátou hodinou ráno a osmou večer.

„Bavlněné roušky jsou vyrobené v chráněných dílnách a nemocnice z prodeje každé z nich získá padesát korun na výlohy spojené s bojem proti onemocnění Covid-19," zmínila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.