„Nyní odkládáme velké operace endoprotéz, abychom mohli operované pacienty co nejdříve překládat z omezené kapacity oddělení intenzivní péče a minimalizovali počty odložených operací,“ řekl přednosta ortopedické kliniky Tomáš Tomáš.

Klinika nebude rušit operace akutních případů, jako jsou zlomeniny, infekce nebo operace pacientů s rakovinou. „Doufáme, že se epidemiologická situace brzy zklidní a budeme moci všechny pacienty odoperovat v co nejbližším termínu. Snažíme se zákroky neodkládat u pacientů, kterým jsme už na jaře termín odložili kvůli jarní vlně epidemie,“ dodal Tomáš.

Rouškomat ve vestibulu

Od čtvrtka zároveň funguje u sv. Anny nový rouškomat. Roušky a další ochranné pomůcky pořídí pacienti ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně nově přímo ve vstupním vestibulu.

Využijí ho hlavně pacienti, kteří do areálu nemocnice přichází bez ochranných pomůcek v době před nebo po otvírací době lékáren. „Automat nabízí klasické jednorázové roušky balené po dvou kusech, bavlněné dvou a třívrstvé roušky, respirátory FFP2 a dezinfekci. Z hygienických a provozních důvodů mohou lidé platit pouze kartou,“ uvedl provozní náměstek zařízení Petr Voráč.

Městská policie dopadla ženu, která poškodila figurínu Leoše Janáčka
"Lady Gilotina" dopadena: Ničení Janáčkových figurín? Ženu chytili při činu

Jednorázové roušky pacienti pořídí za dvaačtyřicet korun, bavlněné je ve třech kusech vyjdou až na 150 korun. Za respirátor a desinfekci zaplatí necelých šedesát.

Hansenova budova v Pekařské ulici, kde se rouškomat nachází, je otevřená každý den mezi pátou hodinou ráno a osmou večer.

„Bavlněné roušky jsou vyrobené v chráněných dílnách a nemocnice z prodeje každé z nich získá padesát korun na výlohy spojené s bojem proti onemocnění Covid-19," zmínila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.