I přes velký zájem lidí festival každoročně kritizují ochránci přírody. „Ruší zvířata nejen v okolí přehrady, ale i v centru. V parku pod Janáčkovým divadlem je mnoho chráněných druhů, například roháči obecní. Ohňostroje mají ale vliv i na lidské zdraví. Jsou hlučné a produkují do ovzduší škodlivé chemikálie," upozornil Mojmír Vlašín z ekologického institutu Veronica.

Pro zvětšení klikněte.

Navrhl, aby vizuální představení v budoucnu nahradila například světelná show či videomapping.

Po ukončení soutěžní části, kterou již podruhé v řadě opanovali Španělé, se letos na sociálních sítích objevily stížnosti na velké množství odhozených odpadků v okolí přehrady i na vodní hladině. „Na rozdíl od loňska jsme zaznamenali několik připomínek k nepořádku i velkému hluku. Proto budeme situaci řešit. Nejspíš ale až po prázdninách," sdělil bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl.

Někteří politici v minulosti volali dokonce po zrušení přehlídky. Představitelé Brna se ovšem rozhodli i nadále akci podporovat. I když menšími částkami. „Na letošní jubilejní ročník město přispělo třemi miliony korun, v příštích dvou letech se jeho představitelé s organizátory dohodli na 2,4 milionu," uvedla Zuzana Taušová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

V minulosti dávalo Brno na ohňostroje více. Smlouva, která vypršela v roce 2015, zajišťovala pořadatelům tři miliony korun ročně.

Ohňostroje město nepodporuje jen penězi, ale třeba také službami dopravního podniku, který pomáhá lidi na akci a z ní převézt. „K běžným spojům jsme letos navíc nasadili o sto třicet vozů více. Kromě řidičů se navíc na celé akci každý rok podílejí desítky zaměstnanců, od dispečerů až po mechaniky," sdělila mluvčí podniku Barbora Lukšová.

ANNA TIŠNOVSKÁ
DOMINIKA VRBECKÁ