Vybrat si z nabídky nových obchodů, občerstvit se v nově otevřené restauraci či navštívit lékaře. To vše na jednom místě mohou od konce minulého týdne znovu udělat lidé v brněnské Bystrci. Po rok trvající rekonstrukci se tam totiž opět otevřelo obchodní centrum Javor.

Díky opravám, které začaly v polovině minulého roku, nabízí objekt širší sortiment zboží a služeb. „Pasáž s obchody v prvním patře dělníci nijak výrazně nezvětšili, její dispoziční řešení se ale změnilo tak, aby se dovnitř vešlo více obchodů. Ve druhém patře jsme jedno křídlo přistavěli, otevřeme ho na konci srpna,“ popsal rekonstrukci majitel Javoru Miroslav Vymazal.

V přízemí lidé kromě některých z původních obchodů najdou například květinářství, novou drogerii nebo lékárnu. O patro výše prostory dál slouží zdravotnictví. Svou ordinaci tam mají obvodní lékaři nebo například výživový poradce.

Ilustrační foto.
V Křídlovické muž zřejmě střílel diabolkami. Zranil jednoho z kolemjdoucích

Novou podobu centra si návštěvníci chválí. „Moc se mi tu líbí, jediným nedostatkem jsou chybějící veřejné toalety. Na záchod musí člověk do druhého patra k ordinacím,“ uvedla návštěvnice Anita Čavimi.

Podle některých ovšem není u Javoru dostatek míst na parkování. S tím nesouhlasí správce objektu Pavel Šulc. 130 stání považuje za dostatečný počet. „Řidiči tu ale často zastavují špatně, například přes dvě místa. Na výzvu aby auta přeparkovali nereagují,“ vysvětlil.

Podle bystrckého starosty Tomáše Kratochvíla je Javor důležitou součástí občanské vybavenosti městské části. Chválí si také rychlost oprav. „Centrum je krásným příkladem rychlého zvelebení prostor s obchody a službami. Lidé tam v opravených prostorech najdou vše důležité na jednom místě,“ sdělil Kratochvíl.

Zatímco se do znovuotevřeného Javoru vracejí lidé, jiný objekt v Bystrci, obchodní centrum Letná, je stále opuštěný. Stavbaři čekají na stavební povolení, postaví tam multifunkční objekt s byty a kancelářemi. „Očekáváme, že povolení dostaneme příští rok,“ sdělil majitel objektu Ivo Adamčík.

Ilustrační foto.
Naboural do značky, pak zaparkoval uprostřed silnice. Nadýchal čtyři promile

Za nákupy na nová místa mohou Brňané vyrazit také v centru Brna a to do zrekonstruované pasáže Jalta. „V červenci se tu otevřelo několik obchodů. Další čtyři se nastěhovaly a spolu s kabaretem otevřou v polovině září. Prostory v pasáži jsou tak nyní plně obsazeny,“ uvedl majitel Jalty Richard Saliba.

MAREK HADRBOLEC
JANA KOPECKÁ