Před jedním z barů v Libušině údolí zastavuje sanitka. Pracovníci z brněnské záchytky si přijeli pro dvacetiletého mladíka, který to přehnal s alkoholem. Na agresivní pacienty je posádka auta zvyklá, na tohoto opilce ale nestačí. Už před jejich příjezdem se začal prát s jiným hostem, teď napadá i zdravotníky. Na stanici jej nakonec dopraví jen díky zásahu strážníků, kteří mladíkovi musí nasadit pouta. Výjimečně adrenalinová služba? Ani omylem. Pro brněnské zdravotníky jsou nezvladatelní pacienti denní chleba. A stále jich přibývá.

Popsaný případ městská policie řešila předevčírem. O den dřív strážníci asistovali záchranářům s podroušenou sedmapadesátiletou ženou, která ležela u nákupního centra v brněnských Vinohradech. A kvůli opilé důchodkyni tentýž den vyjeli i do nemocnice. „S pětašedesá­tiletou ženou nebylo možné navázat jakoukoliv spolupráci. Byla agresivní, ohrožovala sebe i své okolí,“ popsala mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Z Nemocnice Milosrdných bratří v Polní ulici důchodkyně putovala na záchytnou stanici. Podle Kapitančikové ale o pomoc s problematickými pacienty žádají bez výjimky všechny brněnské nemocnice.

Hůř teprve bude

Těchto zásahů navíc přibývá. „V poslední době k nim vyjíždíme zvlášť často. Loni jich bylo 257 a už nyní evidujeme skoro stejný počet zásahů tohoto typu. Nejhorší období, tedy Vánoce a Silvestr, které lidé často zapíjejí alkoholem, je přitom ještě před námi. Předpokládáme, že do konce roku dalších třicet až čtyřicet případů přibude,“ odhadla Kapitančiková.

Největší podíl na počtu těchto případů si mohou připsat záchranáři, ze kterých se při zásazích v terénu navíc často stává i terč nadávek nebo i útoků pacientů nebo lidí z jejich okolí. „Naposledy jsme policii volali v úterý večer, kdy jsme na Mendlově náměstí měli ošetřit ženu středního věku,“ potvrdil mluvčí jihomoravských záchranářů radek Turin.

Pacientka sice měla jen lehčí poranění, byla však pod vlivem omamné látky. „Těžko říct, jestli alkoholu nebo drog. Absolutně nespolupracovala, zato záchranářům nadávala. Že nadávky přerostou ve fyzický útok, se samozřejmě také stává,“ podotkl Turin.

Do nemocnic vyjíždí policie méně často. Podle šéfa Nemocnice Milosrdných bratří Daniela Rychnovského se to stává asi dvakrát do měsíce. „K fyzickému napadení personálu většinou nedojde, ale stát se to může. Zažil jsem to kdysi sám, když jsem pacientovi zašíval ránu,“ poznamenal Rychnovský.

Stejnou zkušenost mají i ve Vojenské nemocnici. „Asistenci potřebujeme hlavně v noci, kdy je sestra na pohotovosti sama. Vlastní hlídací službu nemáme, takže při problémech nezbývá, než volat policii,“ nastínil náměstek nemocnice Tomáš Pešek.

Zbraně i lysohlávky

Problémů s agresivními pacienty je podle něj více zejména v posledních třech letech. A v drtivé většině případů se agresivně chovají opilí lidé. Podle mluvčí brněnské Fakultní nemocnice Anny Mrázové se zdravotníci potýkají i s nezvladatelným chováním lidí, kteří jsou pod vlivem drog. „Například marihuany nebo lysohlávek,“ uvedla Mrázová.

O asistenci však zdravotníci musí policii občas požádat i v případech, ve kterých psychotropní látky žádnou roli nehrají. „Nezvladatelní mohou být například i lidé s otřesem mozku s psychickými problémy. Ti za své projevy samozřejmě nemohou,“ upozornil Martin Doleček, který je primářem Urgentního příjmu Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích.

Právě na tomto pracovišti se strážníci objevují nejčastěji, soustředí se do něj totiž lidé s akutními zdravotními problémy. A často jsou vystresovaní. Druhým nárazníkovým pásmem nemocnice je psychiatrie. „Obvykle voláme městskou, někdy ale také státní policii. Třeba když má pacient u sebe střelnou zbraň. Tu u sebe legálně nosí spousta lidí, při hospitalizaci ji ale musí vždy zajistit policie,“ podotkl Doleček.