„Když si člověk splní sen a každý den může sledovat, že je o jeho práci zájem, je to velké štěstí. A když tu práci s ním sdílí řada podobně smýšlejících lidí, je to nesmírně posilující," říká Korvasová, která ve středisku působí jako ředitelka.

Za celoživotní přínos k prosazování udržitelného způsobu života a ochraně přírody a životního prostředí tento týden získala prestižní environmentální cenu Josefa Vavrouška. „Je to obrovská pocta. Patřím do generace, která zažila Vavrouška v roli moudrého a úspěšného politika, kterého jsme si nesmírně vážili. Pro náš obor má obrovský význam,“ usmívá žena, která se environmentálnímu vzdělávání věnuje asi čtyři dekády.

Hádeckou planinku ve vyprávění představí Vilém Jurka.
Na Hádech rostou tajné lanýže, vypráví. Namluvit svůj příběh o Brnu může každý

Cenu zároveň vnímá i jako ocenění právě pro zaměstnance Lipky. „Lipku jsme si vysnili a založili s kolegou Alešem Máchalem před třiceti lety. Byl to zázrak. Dostali jsme k dispozici vilu v zahradě v Pisárkách, peníze na čtyři úvazky a obrovskou důvěru,“ vzpomíná Korvasová.

V té době už za sebou měla řadu zkušeností s pořádáním letních škol ochrany pro vedoucí ochranářských kroužků i spousty brigád v chráněných územích. „Tím jsme získali velkou skupinu lidí, která nám pomáhala Lipku vybudovat, vedli kroužky a tábory, zapojili se do výukových programů. Zájem o nás byl obrovský, dnes se mi zdá neuvěřitelné, jak rychle se o nás dozvěděli rodiče i učitelé a budova byla naplněna dennodenně od rána do pozdního večera,“ vysvětluje.

Obrovský zájem o výukové programy

Za třicet let existence se Lipka rozrostla. Dnes v ní pracuje osmdesát nadšenců na pěti pracovištích. „Zejména proto, že zájem o výukové programy byl obrovský a jedno pracoviště jej nemohlo pokrýt. Také jsme chtěli rozšířit činnost o pobytové programy. Postupně jsme se zaměřili i na tvorbu přírodních zahrad," nastiňuje.

Auto je po nehodě neopravitelné.
Záchranáři z Rajhradu jsou bez auta. Po nehodě je na odpis a nemohou na výjezdy

Právě ohleduplnost k přírodě a životnímu prostředí je jednou ze zásad. „Naše pojetí je založeno na přesvědčení, že zásadní a naprosto nenahraditelnou hodnotou je zdravá a pestrá příroda, do jejichž přirozených procesů má člověk zasahovat jen v míře nezbytné a pouze co nejšetrnějšími způsoby," vysvětluje.

Na práci ji nejvíc těší, když se po letech vrací absolventi kroužků či táborů a do Lipky přivedou vlastní děti. „Chtějí jim dopřát stejné zážitky. Je báječné s nimi mluvit o tom, co pro ně Lipka znamenala, kam je nasměrovala a že společenství lidí se stejným zájmem formovalo a dodnes formuje jejich postoj k životu. Nic lepšího si snad nemohu přát," těší ji.