Na místě dvou velkých stromů na Mendlově náměstí poblíž pivovaru se momentálně nachází zařízení staveniště. „Byl tu takový pěkný parčík. Chápu pokácení dřevin například z důvodu bezpečnosti kvůli elektrickým drátům nebo větru. Jinak je to ale obrovská škoda. Teď bude prostor snad samá hlína a beton. Sice to vypadá moderně, ale než nový strom vyroste, potrvá to dalších deset let,“ řekla v pondělá přímo na náměstí redaktorce Deníku Rovnost Jiřina Drahovzalová.

Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek potvrdil, že dřeviny u pivovaru dělníci odstranili kvůli aktuální rekonstrukci prostranství. „Projekt však počítá s výsadbou třiceti nových vzrostlých stromů, takzvaného městského lesa. Většina z nich bude na místě po vykácených,“ zdůraznil Poňuchálek.

V části podchodu pod hlavním nádražím v Brně už nejsou stánky kvůli plánované rekonstrukci. Foto únor 2022.
Vyklizený podchod pod hlavním nádražím v Brně: Předčasné, zlobí se prodejci

Po některých vykácených dřevinách na prostranství zůstaly u zastávek pouze piliny. „Mendlovo náměstí není jediné místo, kde se takto se stromy zachází. A na náměstí už teď v létě je dost horko, když člověk čeká na městskou hromadnou dopravu,“ upozornila Jana Staňková.

Zrekonstruované náměstí má být hotové koncem letních prázdnin. Uprostřed vznikne červená kruhová plocha s dominantní Mendelovou sochou a množstvím nových stromů. Pod nimi se mohou konat třeba i vánoční nebo velikonoční trhy. Dál dřeviny porostou také u pivovaru poblíž posunutých zastávek, kde zastaví vozy jedoucí směrem do ulice Hlinky.

OLDŘICH HALUZA
BOŽENA KOVALYSHYN