Srovnejte si ceny v obchodech ve Vídni a v Brně. Dole pod článkem

Brněnská nákupní centra se před Vánoci předbíhají ve výhodnějších nabídkách, Brňané už ale čím dál častěji jezdí nakupovat vánoční dárky do rakouské Vídně. Chtějí hlavně ušetřit za kvalitní zboží a užít si atmosféru vídeňských vánočních trhů.

„Nákupy ve Vídni chci před Vánoci určitě stihnout. Těším se hlavně na velký výběr, který mi u nás chybí,“ uvedla například Jana Bednaříková z Brna. A lidí jako ona stále přibývá. „Důvody, proč Brňané jezdí do Vídně na nákupy, jsou na jednu stranu hodně ekonomické, levnější je tam například elektronika nebo textil. Podstatnou roli ale hraje i prestiž. Ve Vídni je například větší množství luxusních obchodů,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

Podle průzkumu brněnského Deníku Rovnost, který srovnával ceny ve Vídni a v Brně, ušetří lidé nakupující ve Vídni například za navigaci do auta čtyři sta korun, za kávovar tisícovku a za devatenáctipalcový monitor i přes dva tisíce. V Rakousku se také vyplatí koupit kozačky, zimní kabáty a bundy, některé hračky a kosmetiku. O několik stokorun méně dají lidé ve Vídni za pánské parfémy a až polovinu peněz mohou Brňané ušetřit také za turistické boty.

Naopak kompletní výbavu na lyže pořídí zákazníci levněji v Brně. Za lyže, lyžařské boty a oblečení zaplatí v průměru o dva tisíce korun méně než ve Vídni. Levnější jsou v Brně také některé druhy oblečení, například svetry.

Ve vídeňských nákupních centrech si klientů z Brna a celé jižní Moravy považují. „Jsou pro nás důležitými zákazníky. Zajímají se o zboží kvalitních značek a poslední módy a často utratí víc než Rakušané. V průměru něco mezi dvě stě padesáti a pěti sty padesáti eury,“ řekl mluvčí největšího vídeňského nákupního centra Shopping City Süd Manfred Buchacher.

Dodal také, že brněnští zákazníci nepřijíždí jen na Vánoce, ale během celého roku. Lidé však do Vídně nejezdí jen na nákupy, ale také za vánoční atmosférou. „Je totiž mnohem lepší než kdekoliv v Česku. Je tam více vánočních stánků a příjemnější lidé,“ myslí si třeba Marcela Vyvijalová.

Po cestě z Vídně se mohou Brňané zastavit ve Freeportu na hraničním přechodu v Hatích. Není tam sice tak široký výběr zboží jako ve Vídni, ale rozhodně tam levněji lidé pořídí například některé značkové oblečení, parfémy, alkohol a cukrovinky. Značkové rifle zde stojí o tři až pět set korun méně než v Brně nebo Vídni.

Podle ekonomů lidí mířících za nákupy do Vídně bude letos méně než v minulých letech. „Očekávám spíše útlum těchto nákupů. Jednak v souvislosti s celkovým zhoršením ekonomické situace a také kvůli oslabení české koruny v posledních měsících,“ dodal Moravanský.

Vídeň: bez pyžam a bez tramvají. 100% Vánoce

Prostranství před vídeňskou radnicí posypané jehličím a zářící tisíci světýlek přímo sálá vánoční atmosférou. Návštěvník z Brna, který je zvyklý uskakovat tramvajím na náměstí Svobody a punč si tam raději nedá, protože by mu ho někdo ve spěchajícím davu vyrazil z ruky, si užívá. Vídeňské trhy jsou uzavřené a klidné. Tady se lidé dostávají do vánoční pohody.

Spousta stánků tvoří nákupní uličky, kterými se pomalu procházejí skupinky lidí, zamilované dvojice i samotní nakupující. Prohlíží si zboží na pultech, zastavují se u kiosků s občerstvením a vybírají mezi různými druhy punče a svařeným vínem, které prodávající nenalévají do plastových kelímků, ale do modrých keramických hrnečků s uchem a symbolem vídeňských Vánoc. Zákazníci zaplatí za horký nápoj šest eur. Hrníček si můžou nechat. Pokud ho vrátí, dostanou dvě a půl eura zpět.

Mezi stánky se ozývá nejen němčina, ale i polština, slovenština a čeština. „Přijely jsme se vánočně naladit. Jen tak chodíme, koukáme, popíjíme a ochutnáváme dobroty,“ pochvaluje si atmosféru brněnská studentka Pavla Lokajová, která Vídeň navštívila s kamarádkou. Trhy v Brně se jim nelíbí. „Lidé tam jen lítají kolem stánků, na kterých často není vánoční zboží,“ doplňuje svou kamarádku Jaroslava Trojanová.

Vídeňští trhovci se drží vánočních tradic. Od ručně malovaných vánočních ozdob se odráží světla žárovek, vyřezávané dřevěné figurky čekají na své místo v betlémě, velké i malé svíčky hrají všemi barvami a teplo nabízejí pletené čepice. „U nás na trzích jsou spíše pyžama a vypadá to tam jako v obyčejných tržnicích. Tady je všechno nazdobenější a zboží je opravdu jen vánoční,“ pochvaluje si Jiří Bajgar, který s manželkou přijel z Ostravy.

Pro mlsné jazýčky

Alespoň třetina stánkařů nabízí návštěvníkům sladké i slané občerstvení a zabalené pochoutky. „Máte jen jednoho přítele? Nechcete ta srdce dvě?“ usmívá se prodavač nazdobených perníků a podává přes pult sladké srdce s německy psaným vyznáním lásky. „Střední je za pět eur, ještě máme velké za devatenáct,“ ukazuje prodavač na perník velký jako kolo od auta. Hladoví návštěvníci si mohou koupit bramboráky, výborné pečené kaštany nebo třeba jablko na špejli.

Je odpoledne a ještě nepadla tma, takže stromeček zatím nesvítí. Na trzích je také nezvykle ticho, nehrají zde koledy z reproduktorů. Slyšet jsou jen veselé rozhovory v různých evropských jazycích, dotazy na ceny a cinkání hrnečků. Když Brňané opustí krásnou sváteční atmosféru tržiště a vydají se shánět vánoční dárky do vídeňských nákupních center, už si zase mohou připadat jako doma. Výzdoba obchodů se drží stejných módních trendů, a ty se tak nijak neliší od těch brněnských. Akorát z reproduktorů nezní Tichá noc, ale Stille Nacht.

CENY VE VÍDNI

Nákupní centrum Gerngross
Rifle Esprit (dámské) 1534 Kč
Bunda Tom Tailor 2574 Kč
DVD rekordér Sony 6474 Kč
MP3 přehrávač Sony 1014 Kč
Navigace Tom Tom (základní) 2574 Kč
Kávovar Dolce Gusto 2054 Kč
Sada nerez hrnců 9100 Kč
Lyže Atomic 7774 Kč
Snowboardové boty 2574 Kč
Trekové boty Raichel 2834 Kč
Pánský parfém Davidoff Silver Shadow 1222 Kč

Nákupní centrum Shopping City Süd
Dámské kozačky Deichmann 754–936 Kč
Dámský kabát H&M 1014 Kč
Bunda Tom Tailor 1768 Kč
Župan Palmer 1794 Kč
Tenisky Adidas 1014 Kč
Brusle (pánské) 1534 Kč
Hodinky Esprit (dámské) 2210 Kč
Holicí strojek Braun (dámský) 1014 Kč
Monitor Acer 19 palců 2600 Kč
Mobilní telefon Nokia 5310 8814 Kč
Parfém Hugo Boss (pánský) 780 Kč
Puzzle 1000 ks 361 Kč
Mluvící panenka 884 Kč

Vánoční trhy Rathaus
Punč, svařené víno 91 Kč + 65 Kč záloha na hrnek
Perníkové srdce střední 130 Kč
Dřevěný betlém 3068 Kč
Vánoční zdobené svíčky 130 Kč
Ozdoby na stromeček od 65 Kč
Dřevěný hlavolam 338 Kč
Čepice od 260 Kč

Ceny jsou na koruny přepočítány z eur kurzem 1 euro = 26 korun

Ceny v Brně

Nákupní centrum Vaňkovka
Rifle Esprit (dámské)
1750 Kč
Bunda Tom Tailor
2500 Kč
DVD rekordér Sony
7000 Kč
MP3 přehrávač Sony
1390 Kč
Navigace Tom Tom (základní)
2900 Kč
Kávovar Dolce Gusto
2990 Kč
Sada nerez hrnců
4500 Kč
Lyže Atomic
7500 Kč
Snowboardové boty
1800 Kč
Trekové boty Raichel
3000 Kč
Pánský parfém Davidoff Silver Shadow 1350 Kč

Nákupní centrum Olympia
Dámské kozačky Deichmann 1990–2700 Kč
Dámský kabát H&M 1500 Kč
Trekové boty Salomon 4000 Kč
Župan Palmer 1500 Kč
Tenisky Adidas 1000 Kč
Brusle (pánské) 1800 Kč
Hodinky Esprit (dámské) 2000 Kč
Holicí strojek Braun (dámský) 1500 Kč
Monitor Acer 19 palců 4890 Kč
Mobilní telefon Nokia 5310 4000 Kč
Parfém Hugo Boss (pánský) 1190 Kč
Puzzle 1000 ks 400 Kč
Mluvící panenka 700 Kč

Hraniční přechod Hatě
Pánský oblek Calvin Klein 9620 Kč
Rifle Lee Cooper od 182 Kč
Bunda Gear (dámská) 785 Kč
Plášť OP Prostějov (dámský) 676 Kč
Kabelka Tommy Hilfiger 1820 Kč
Lyžařské boty 4082 Kč
Johnnie Walker Red Label 1l 390 Kč

Ceny z Hatí jsou na koruny přepočítány z eur kurzem 1 euro = 26 korun