Za vrácení sochy do centra bojují zástupci Brna-středu. Nápad už tamní radní schválili. „Po přestavbě bude mít Dominikánské náměstí historickou podobu, pro umístění sochy je proto ideální. Byl to jeden z našich požadavků, aby se po úpravě dostala zpátky do veřejného prostoru,“ sdělil radní Brna-středu Petr Bořecký.

Náměstí se naopak jako nevhodné pro téměř čtyřmetrovou monumentální sochu zdá brněnským lidovcům. „Souhlasím s tím, že je vhodné ji někde umístit. Jenže náměstí je ve svahu, a pokud tam postavíme tak vysokou sochu na podstavci, bude vypadat příliš mohutně. Dříve byl na náměstí rybí trh, takže by bylo lepší připomenout nějakým prvkem spíše toto období,“ sdělil náměstek primátora Petr Hladík.

Podobizna Josefa II. je momentálně umístěná na zahradě černovické psychiatrické léčebny, proto je majetkem Ministerstva zdravotnictví. „Minulý týden jsem se na to ministra Adama Vojtěcha při jeho návštěvě Brna ptal. Se zápůjčkou sochy problém neměl. Otázkou ale zůstává, kam s ní,“ dodal Hladík.

S tím, že se socha na náměstí příliš nehodí, souhlasí architekt Petr Hrůša, který na rekonstrukci náměstí vytvářel studii. Zdůrazňoval v ní historický význam náměstí. „Jako umělecké dílo je socha opravdu skvělá. Je nutné ji ale citlivě zasadit do okolí, aby nepůsobila bizarně. Taková socha musí být na podstavci. I vzhledem k barokním sochám před kostelem bude ve svažitém terénu působit příliš mohutně,“ zhodnotil.

Umístění sousoší v současnosti posuzuje kancelář městského architekta. Konečnou podobu náměstí ovlivní dopracování projektové dokumentace. Na rekonstrukci dohlédnou archeologové.

Socha společně se dvěma menšími vyobrazeními Obchodu a Tolerance až do roku 1919 zdobila prostranství před Německým domem na Moravském náměstí. Téměř třicet let pak byla zakopaná na dvoře jatek v Křenové ulici. Zachránili ji až sochaři Vincenc Makovský a Miloš Axman.

Na Moravské náměstí se nevrátí. Čeká jej totiž přestavba na moderní park. „Aktuálně připravujeme zadání dokumentace. Doufáme, že ji budeme mít do roka kompletní,“ informovala mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.