Martin Píro žije v domě v Kamenné kolonii, která leží kousek od výstaviště na Červeném kopci, už několik let. Jeho dům stojí ale stejně jako ostatní v okolí na pozemku, který patří městu. Nemůže tak svým domem ručit při půjčce nebo dělat větší opravy. Žádosti o to, aby město pozemky lidem prodalo se až do teď setkávaly se zamítavým postojem. V úterý ale brněnští zastupitelé udělali průlomový krok, když pozemek poprvé doporučili k prodeji.
„Je to velký pokrok, který přišel asi po pětadvaceti letech. Pro mě je velká úleva, že se to konečně podařilo,“ radoval se Píro.
Město se prodeji bránilo hlavně proto, že chce v oblasti stavět inženýrské sítě a v budoucnu by tak mohlo mít s prosazováním svých záměrů na soukromých pozemcích problémy.
„Nyní vlastníme úplně všechny pozemky v oblasti a není tak šťastné se této výhody zbavovat. Máme totiž zkušenosti z jiných brněnských částí, kde jsme chtěli stavět kanalizaci, kvůli které jsme museli vykupovat pozemky za vysoké ceny,“ podotkl náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.
Lidé z kolonie si ale stěžují, že město výstavbu inženýrských sítí stále jen slibuje, ale zatím se k ničemu neodhodlalo. To kritizuje i starosta Brna–střed, na jehož území kolonie leží, Libor Šťástka. „Vedení města si neví rady, co s lokalitou dál. Nevidím tak důvod, proč drží tamní obyvatele v šachu,“ podotkl Šťástka.
Podle Pospíšila ale na investici zatím nebylo dost peněz. „Chtěli jsme tak pozemky nechat městu, dokud otázku inženýrských sítí nevyřešíme,“ doplnil Pospíšil.
Nyní ale Brno musí připravit kupní smlouvu, po které nejspíš přijdou na řadu další podobné žádosti. „Připravíme smlouvu v takové formě, abychom se do budoucna vyhnuli rizikům. V případě dalších žádostí musíme zjistit, kde bychom chtěli v budoucnu investovat. Chci mít jistotu, že neprodáme pozemek, kde je už nyní zřejmé, že jej budeme pro investici potřebovat,“ doplnil Pospíšil.
Rozhodnutí brněnských zastupitelů se tak nyní může stát precedentem, který dopomůže ke stejnému úspěchu i ostatním obyvatelům kolonie. „Dříve už žádost o odkoupení pozemku podala asi dvacítka lidí. Ty ale město zamítlo. Všichni čekali na to, jak dopadne tento případ. Nyní tak mohou žádosti znovu podat,“ podotkl Čeněk Rosecký za občanské sdružení Kaménka, které obyvatele kolonie zastupuje.
Dodal, že problém byl hlavně v tom, že lidé nevěděli, co s pozemky bude a tak do nich ani nechtěli investovat. Navíc na investice ani neměli peníze, protože si nemohli vzít úvěr. „Byl to začarovaný kruh,“ doplnil Rosecký.