Změnu k lepšímu přinesl kamerový systém, který tam městská část Brno-střed zřídila loni na podzim. „Jen přítomnost kamer funguje jako skvělá prevence proti nezákonnému jednání,“ ocenila mluvčí brněnských strážníků Tereza Kadrnožková. 

Hlídky nyní do průchodu míří méně často, většinou na rutinní obchůzky. Záběry pomáhají i při vyšetřování, díky záznamům mohou strážníci odhalit například sprejery, kteří místo v noci navštěvují.

Významné zlepšení situace v blízkosti Velkého Špalíčku vnímá i městská část. „Už delší dobu jsme nedostali žádnou stížnost spojenou s tímto prostorem, dřív byly v podstatě na denním pořádku,“ konstatovala za Brno-střed Kateřina Dobešová.

Kamerový systém se v centru města bude dál rozrůstat. Přístroje budou na pořádek dohlížet v Mlýnské ulici. Právě odtamtud totiž v současnosti přichází na radnici Brna-středu nejvíc stížností na hluk a časté noční potyčky.

Na nové kamery slibující větší bezpečnost se mohou těšit také lidé v Židenicích, zde je chtějí nainstalovat do konce roku. Nové přístroje tam dohlédnou na pořádek hned na čtyřech místech. „Od kamer si slibujeme hlavně lepší prevenci. Když budou lidé vědět, kde jsou, nenastanou tam problémy tak často,“ prohlásil starosta Židenic Aleš Mrázek. 

Ten chválí efektivitu systému. „Strážníci jsou díky kamerám schopní mnohem rychleji zareagovat na přestupky,“ dodal Mrázek. 


POMOC PŘI OHŇOSTROJI


Sledovacích přístrojů přibývá i v Bystrci, kde je tento týden instalují hned na několika místech. V budoucnu tam mají pomoci například s dohledem při každoroční soutěži ohňostrojů Ignis Brunensis. 

S rozšiřováním kamerového systému mimo centrum města souhlasí i městská policie. Právě strážníci na kamery, které městské části instalují, později dohlížejí. Například na Starou osadu musejí nyní strážníci vyjíždět denně, často kvůli krádežím. „Na místech s velkým pohybem lidí, jako právě na konečných zastávkách, kamery jednoznačně pomáhají,“ zdůraznila mluvčí Kadrnožková.

V ulicích Brna je v současnosti asi 140 kamer. Toto číslo vyvolává v některých Brňanech protichůdné pocity. „Spoustě lidem se nemusí líbit, ale při vyšetřování mohou být často klíčové. Raději obětuji trochu svého soukromí a budu se cítit bezpečněji, kamery mi nevadí,“ svěřil se například Pavel Čech. 

MAREK HADRBOLEC