Někteří provozovatelé ubytování nabízí hostům kompenzace. „Buď slevu, nebo klimatizaci zdarma, aby nemuseli otevírat okna. Všichni se shodují, že je provoz hodně znát,“ řekla Deníku Rovnost provozovatelka z Mikulovska. Objízdná trasa vede přímo pod jejím penzionem. O dopravní situaci turisty informovala předem. Kvůli strachu o ztrátu klientů si nepřála zveřejnit své jméno, redakce jej zná.

Kamiony pod okny

Místostarosta Dolních Dunajovic na Břeclavsku Miroslav Kovács uvedl, že turisty tam velice překvapila a zarazila objížďka, která vede přesně pod jejich okny. „Přijeli si sem odpočinout a místo toho jim pod okny jezdí kamiony. Je to negativní a nepříjemné. Mnozí to přetrpí, když už tu jsou,“ přiblížil Kovács.

Tamní zastupitelé vyšli poskytovatelům ubytování vstříc a na dubnovém zasedání odsouhlasili snížení poplatků. „Z původních jednadvaceti korun na minimální možnou sazbu šesti korun za osobu,“ vyčíslil Kovács.

Martina Grůzová z Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava sdělila, že podle jejích informací hosté na Mikulovsku ubytování neodříkají. „Je tam velký nápor turistů. Aktuálně tam panuje nepříjemná dopravní situace, ale nemá vliv na odříkání ubytování,“ zmínila.

Rušná křižovatka Bystrcké a Kníničské ulice.
Z křižovatky Kníničské a Bystrcké zmizí kolony. Radní schválili přestavbu

Kromě ubytovaných budou také cyklisté rádi, až skončí uzavírka na I/52. Nyní jezdí vedle kamionů. Představitelé Dolních Dunajovic už na silnici mezi obcí a Brodem nad Dyjí rozmístili informační plachty, které upozorňují na možné nebezpečí. Doporučují jízdu po cyklostezce vedoucí přes Dunajovické kopce. Situaci na objízdných trasách kontrolují policisté.

Oprava mostu přes Nové Mlýny má skončit jedenáctého prosince. V polovině července zrušili silničáři zúžení na mostě v Drnholci. „Kvůli potížím s průjezdem zemědělské techniky. Zúžení jsme tam dali pro zpomalení projíždějících aut,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.