Cyklocargo překladiště u Zvonařky

Jednou z novinek, které město chystá, je vybudování překladiště pro zásilky v místě bývalé tramvajové smyčky u Zvonařky. Na něm by si mohli kurýři s nákladními koly přebírat zboží z dodávek. Cílem je především v centru města zajistit minimální pohyb aut a zásobování nahradit vhodnou alternativou šetrnou k životnímu prostředí. Podobná služba je již v Brně funkční. Provozuje ji soukromá firma. Záměr města je, aby se při vybudování vlastního překladiště a následném omezení vydávání povolení pro zásobování do centra města, mohl tento typ rozvozu rozrůstat.

Předpokládaná cena projektu je osm milionů korun. „Nejdříve bude potřeba vybrat provozovatele, následně bude na řadě samotná realizace. Ta by mohla začít v druhé polovině letošního roku, případně v první polovině toho příštího," sdělil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Parkovací dům bude mít ve dvou podzemních a čtyřech nadzemních podlažích celkem 411 parkovacích míst, dalších 212 přinese venkovní plocha.
VIDEO: Nová šance pro řidiče v Brně, u Veveří začala stavba parkovacího domu

Pastelky u škol

Díky tomuto projektu budou v místech většího pohybu školáků umístěné značky symbolizující pastelky různých barev. „Ty řidiče upozorní, že je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Tento systém už úspěšně funguje například ve Francii nebo Belgii," sdělil radní města Brna pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. Barvu pastelky si může vybrat každá škola jinou a na žádost může být přidán i znak školy.

Odhadovaná cena za jednu pastelku je asi sedm tisíc korun, město plánuje investovat celkem půl milionu.

Edukační kampaň brněnských hasičů

Nová multimediální kampaň by měla naučit řidiče ohleduplnosti. „Brněnští hasiči budou v dlouhodobé kampani upozorňovat řidiče, jak mají správně parkovat, aby místem bezpečně a rychle projela požární vozidla k případnému zásahu," řekl Kratochvíl. Roli špatně parkujícího řidiče by měl pro účely kampaně zahrát některý ze známých brněnských herců. Cena kampaně je vyčíslena na jeden a půl milionu korun.

Parkovací dům v Brně.
MAPA: Stavební boom parkovacích domů v Brně. Podívejte se, kde všude vzniknou

Parkoviště na Vlnité a Rysově

Část peněz půjde také na rozvoj parkovišť. „Nové vznikne na Vlnité s 19 místy a také na Rysově, kde bude 29 stání,“ přiblížil Kratochvíl. Dohromady jejich cena sahá k bezmála pěti a půl milionům korun.

Rada také odsouhlasila navýšení finančních prostředků z fondu mobility pro už dříve podpořené projekty. Jedním z nich je parkovací dům, který nově vzniká na křižovatce ulic Veveří a Šumavská, dalším parkoviště na Řezáčově v Komíně. V úterý budou o přesunu peněz hlasovat ještě brněnští zastupitelé.

Fond mobility je účelový peněžní fond, který byl zřízen spolu se zavedením nového systému parkování v roce 2018. Umožňuje použít peníze získané z poplatků za oprávnění v rezidentním parkování a vybraných pokut především pro rozvoj dopravní infrastruktury v Brně.