Křiklavé zelenožluté billboardy s tvářemi Tomáše Szalaye a Jany Bittó Cigánikové se nachází třeba na vlakových nástupištích nebo na stěně podchodu pod nádražní budovou.

Podle odborníka na politický marketing Miloše Gregora z Masarykovy univerzity může mít takový krok úspěch. „V Brně i Praze žije poměrně velká skupina Slováků, především z řad studentů a mladých lidí. Ti mají tendence volit spíše liberální strany, jako je právě Sloboda a Solidarita nebo třeba Progresivní Slovensko. Aktuální kampaň Sasky mi tedy přijde jako docela dobrý nápad,“ řekl Deníku politolog.

U bývalé budovy České pošty u Hlavního nádraží v Brně platí stále staré dopravní značení.
Parkování u nádraží v Brně dál pro Českou poštu. Pobočka tam už ale měsíce není

Kampaň zaujala i studenty ze Slovenska, které redakce oslovila. „Připadá mi to jako velmi dobrý marketingový tah. Studuje tady dost potenciálních voličů Slobody a Solidarity, kteří navíc můžou korespondenčně volit i přímo z Brna,“ popsal student Masarykovy univerzity Martin Guniš, který pochází z Nitry.

S tím souhlasí i další slovenský student Martin Mikloš. „Kampaň mi připadá zajímavá. Mladí lidé, kterých v Brně studuje opravdu hodně, mají tendence volit spíše liberální strany. Zvolený slogan mi ale ke straně Sloboda a Solidarita příliš nesedí. Její předseda Richard Sulík totiž při debatě se studenty v Bratislavě naznačil, že když se jim na Slovensku nelíbí a na všechno nadávají, mají klidně odejít,“ zamyslel se student politologie.

Billboard ODS v Chorvatsku

Podle Gregora nejsou předvolební kampaně vedené v zahraničí žádnou velkou novinkou. „Můžeme vzpomenout třeba billboardy ODS u chorvatského pobřeží před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2009. Občanští demokraté v čele s Mirkem Topolánkem tehdy v plávkách oslovovali Čechy, kteří do Chorvatska odjeli na dovolenou. Ostatně v Chorvatsku letos měla billboardy i krajně pravicová Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby,“ doplnil Gregor.

Billboardy v Brně, které parodují kampaň občanských demokratů.
Billboardy parodující kampaň ODS jsou i v Brně

Samotné heslo, které mladé Slováky vyzývá k tomu, aby se po studiu vrátili zpět do vlasti, vzbuzuje rozporuplné reakce. „I když jsem na Slovensku poměrně málo, považuju letošní volby za důležité. Vzhledem k aktuální politické situaci a preferencích SaSky i jiných stran mě ale návrat na Slovensko aktuálně moc neláká," vysvětlil Guniš.

Jsem hrdý Slovák, řekl student

Jinak to vidí student Mikloš. „Po studiu se určitě chci na Slovensko vrátit. Jsem hrdý Slovák a chci svojí zemi pomoci se rozvíjet,“ řekl mladý Slovák.

Slováci budou v předčasných parlamentních volbách hlasovat v sobotu 30. září. Od roku 2006 jsou volby na Slovensku pouze jednodenní a konají se vždy v sobotu. Volební místnosti se otevřou od sedmi hodin ráno a zavřou v deset večer. Z pětadvaceti kandidujících politických uskupení vyberou Slováci 150 poslanců, kteří usednou do Národní rady. Letošní volby jsou předčasné, protože slovenský Parlament koncem loňského roku vyslovil nedůvěru menšinové vládě Eduarda Hegera.