Seznam kandidátek na jižní Moravě se oproti minulému podzimu, kdy měly volby původně být, příliš nezměnil. „Jsou tu samozřejmě všechny velké strany, z menších letos přibyla například Strana práv občanů Zemanovci, ubyla naopak republikánská strana,“ uvedla Jitka Odehnalová ze správního odboru krajského úřadu Jihomoravského kra­je.

Většina stran se teď chystá na masivní volební kampaň. Některé, například TOP 09, ji už spustily. „Začali jsme s kampaní na jižní Moravě tento víkend, v sobotu reprezentačním plesem a pak v neděli vynášením Morany na brněnské přehradě. Naše kampaň bude věcná a konstruktivní, nechceme ji vést negativně, jako to dělají ostatní,“ uvedla jednička jihomoravské kandidátky Anna Putnová.

S kampaní už v Jihomoravském kraji začaly i Věci veřejné. „Přesnější by popravdě bylo říci, že jsme s ní vůbec nepřestali. Odstartovali jsme ji totiž už po evropských volbách loni v létě a od té doby jezdíme po městech a potkáváme se s lidmi neustále, na rozdíl od jiných stran,“ upozornil jihomoravský lídr Josef Dobeš.

Jejich kampaň je podle něj unikátní. „Neděláme mítinky na náměstích. Zajímá nás, co lidi na konkrétních místech trápí, jejich problémy, a vždy se přímo tam snažíme přijít s konstruktivním řešením,“ podotkl Dobeš.

Ve středu dorazí na jižní Moravu i legendární autobus Zemák Strany práv občanů Zemanovci v čele se zakladatelem strany Milošem Zemanem, který jezdíval po Česku na konci devadesátých let. „Závěrečná jízda bude třicátého března na Znojemsku, v kraji našeho lídra Mariana Keremidského. Předpokládáme, že Jihomoravané budou usměvaví a pohostinní a nabídnou Miloši Zemanovi slunce,“ přiblížil kampaň jihomoravský předseda strany Petr Rožňák.

Při kampani chtějí Zemanovci prezentovat i jejich návrh řešení penzijního pojištění. „Nechceme nabízet nějaký třináctý důchod. Chceme ze zbytků privatizačních výnosů založit konečně Státní fond penzijního pojištění,“ řekl Rožňák.

Na zahájení nejostřejší části volební kampaně si naopak zatím počká třeba sociální demokracie. „Nejintenzivnější část přijde až dvanáctého dubna, kdy odstartuje na jižní Moravě oranžový expres. Oproti podzimu, kdy jsme jezdili do obcí nad tisíc obyvatel, teď navštívíme daleko víc míst, protože jsme kritérium počtu obyvatel snížili na polovinu,“ uvedl lídr jihomoravské kandidátky sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Právě Jihomoravský kraj se má podle něj stát i dějištěm velkého finále celostátní „oranžové“ kampaně. „Byli bychom rádi, kdyby se to povedlo dohodnout, zatím na tom pracujeme. Jak to bude vypadat, to zatím neprozradím,“ dodal Sobotka.

Čekat a čekat, to je heslo i občanských demokratů. „Naše kampaň bude krátká, jen několik týdnů, ale zato o to intenzivnější. Bližší informace ale zatím říct nemůžu, to by zkazilo moment překvapení,“ podotkla mluvčí jihomoravských občanských demokratů Jana Darmovzalová.

Kampaň zatím odkládají i lidovci. „Na jižní Moravě ji spustíme devátého dubna, den po startu celostátní kampaně. Nejvýraznějším prvkem budou žluté sanitky, které budou plně funkční. Před billboardy dáváme přednost osobnímu kontaktu. Nechceme nic bombastického, myslím, že v téhle době bychom se všichni měli spíš uskrovnit,“ řekl lídr jihomoravských lidovců Stanislav Juránek.