Kandidátku strany TOP 09 vede v brněnské městské části Bystrc kastelán hradu Veveří Petr Fedor. „Na hradě pracuji a bydlím přes devět let. Dlouhé roky jsem se naprosto soustředil jen na obnovu Veveří a musím přiznat, že problémy Bystrce jsem příliš nesledoval,“ řekl Fedor. To se změnilo po narození, kdy se Fedor začal zajímat, kde jeho dítě bude vyrůstat.

Kastelán se domnívá, že co je dobré pro hrad Veveří, je dobré i pro městskou část. „Hrad skýtá obrovské možnosti turistického vyžití, kterých se bohužel pořád naplno nevyužívá. Pokud část práce napřeme tímto směrem, jsem přesvědčen, že to rozvoji Bystrce pomůže,“ uvedl Fedor. Práce na radnici a na hradě se podle něj příliš neliší, protože je spojuje správa cizího majetku a služba lidem.

Česká pirátská strana s heslem Internet je naše moře, nasadila do boje o brněnský magistrát opravdovou námořnici. Kapitánku plachetnice Evu Žondrovou. „Podobných lidí je v naší straně víc. Mají rádi volnost, proto často utíkají na moře. A když chtějí volnost i v politice, najdou ji u nás,“ řekl Doležal s tím, že Žondrové patří pětapadesáté místo kandidátky.

O zastupitelský post se uchází také spisovatelka a básnířka Věra Fojtová v Novosedlech na Břeclavsku. Do tamního zastupitelstva se dostala až letos jako náhradnice. „Zatím jsem jenom tak trochu nahlížela do kuchyně. Je to pro mě nová zkušenost, protože v politice jsem nikdy předtím nebyla,“ řekla spisovatelka, která má na lidovecké kandidátce šesté místo.

Pod hlavičkou Občanského fóra v Břeclavi kandiduje moderátor regionálního rádia Lukáš Makovec. „Deset let dělám v médiích, jako moderátor jezdím po celé republice. Chtěl bych proto využít svých zkušeností a přispět k rozvoji kultury v Břeclavi,“ vyjádřil se Makovec.

Celou jednu kandidátní listinu předložili na Znojemsku také vinaři. Sestavili ji v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích, kde je podle místních lidí nejméně tolik vinných sklepů, co domů. „Myslíme si, že si naše obec rozhodně zaslouží vinařský rozvoj, aby přilákala víc návštěvníků. Chceme pro to něco udělat i v zastupitelstvu. Vlastní kandidátku jsme postavili kvůli tomu, abychom měli lepší šanci do zastupitelstva skutečně vstoupit,“ řekl lídr vinařské strany Petr Ilgner z přední šaldorfské vinařské rodiny Špalkovy.

Komunální volby na jižní Moravě.

Hned dvě kandidátky postavili dobrovolní hasiči v další obci na Znojemsku. V Hnanicích. „Není nám jedno, co bude s naší vesnicí dál. Máme hodně dětí, a proto chceme, aby byla pořád tak pěkná,“ vysvětlila členka hasičského sdružení Mariana Kasalová.

Hlasovací lístek se zajímavým názvem se objevil v Dambořicích na Hodonínsku. Jsou na něm členové iniciativy, která nese název Sdružení nezávislých kandidátů – jsme proti znovurozkopání Dambořic kvůli zapuštění elektrických kabelů do země, proti zbytečnému betonování.

Ženy pro změny

O tom, že se do politiky snaží dostat stále více žen, svědčí i tři nová ryze ženská sdružení, která v kraji vznikla. Dvě z nich jsou na Blanensku, třetí s názvem Ženy v pokušení pro změny, vzniklo v Bzenci na Hodonínsku.Mezi zajímavosti nadcházejících voleb patří i Habrůvka na Blanensku. Lidé tam mohou vybírat ze sedmi stran s dvaapadesáti kandidáty. Při počtu obyvatel 360 to znamená, že v obci kandiduje zhruba každý sedmý člověk.

Pravým opakem jsou obce Brumov na Brněnsku a Horní Kounice na Znojemsku. Tam místní nesestavili žádnou kandidátku, a nemají tak koho volit. „Nestihli jsme podat kandidátky včas. Máme posunutý termín a volit se u nás bude až v únoru,“ řekl starosta Horních Kounic Petr Karbaš. Do té doby podle něj té obec povede statutární zástupce.

MICHAL FILÍPEK A ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

Jedna strana je pro některé málo

Jižní Morava – Stejně jako manželství nevydrží mnohdy celý život, jak si mladé páry na svatbě slibují, nezůstanou někteří regionální politici za svou kariéru věrní jenom jedné politické straně. Kandidují tak třeba pokaždé za někoho jiného.

U některých politiků je frekvence obměny stranických kabátů vysoká. Například Dagmar Adámková z Břeclavi měnila v posledních čtyřech letech sympatie každoročně. V roce 2006 kandidovala za občanské demokraty a stala se na dva roky místostarostkou Břeclavi. V krajských volbách ale podpořila starosty kandidující za Nezávislé a pak se spojila se Zemanovci. Teď kandiduje za Perspektivu pro Břeclav.

Se sdružením ji prý pojí stejné názory na dění v Břeclavi. „Za tři roky jsem prošla velkým politickým vývojem. Byly to někdy tvrdé životní zkušenosti. A člověk už si teď opravdu vybírá lidi, se kterými chce být v očích veřejnosti spojován. Pro mě je důležitější zachovat i svou čest a slušnost než řešit, jestli jsem byla u těch či oněch,“ vysvětlila své politické přeměny Adámková.

Heslo ,,do nových voleb s novou stranou“, by si mohl zvolit hodonínský zastupitel Zdeněk Grombiřík. Během tří volebních období vystřídal tři strany. Ředitel Domu kultury v Hodoníně se letos objevil na kandidátce strany TOP 09. V minulých volbách přitom kandidoval za Stranu zelených a ještě o jedno volební období dříve, v roce 2002, bylo jeho jméno na kandidátce Nestraníků pro Moravu.

Názorovým vývojem prošel i někdejší senátor a místostarosta Pohořelic na Brněnsku Vladimír Schovánek. V devadesátých letech byl občanským demokratem. Ze strany však vystoupil a nové zázemí našel v Unii svobody. V minulých komunálních volbách kandidoval jako člen této strany za Volbu pro Pohořelice. V letošních volbách už je vedený jako nezávislý kandidát, opět za Volbu pro Pohořelice, kterou v letošních volbách zastřešuje TOP 09. „Tentokrát máme spolupráci s TOP 09. Je to proto, abychom nemuseli shánět podpisy,“ vysvětlil Schovánek.

MICHAL FILÍPEK, ELIŠKA WINDOVÁ
Stoletý muž si píše svůj zpravodaj

Křenovice – Stanislav Spáčil z Křenovic na Vyškovsku je se svými sto dvěma lety bezkonkurenčně nejstarším kandidátem v nadcházejících komunálních volbách na jižní Moravě.

Objevuje se na jedenáctém místě místní kandidátky KSČM. Jak říká, nikdy nepřevlékal kabáty, přesvědčeným komunistou je už od roku 1925. „Za nacistické okupace jsem se zapojil i do odboje a musel se přestěhovat do Zlína, protože tady by si mě gestapo našlo,“ vzpomíná důchodce.
Svou kandidaturu bere spíš jako recesi, takže mu vůbec nevadí, že je na nevolitelném místě. To ale neznamená, že rezignoval na obecní dění. Nevynechá jediné zasedání zastupitelstva, vyrobil si dokonce vlastnoručně psaný obecní zpravodaj. Ten pak rozdával sousedům.
Přes svůj věk stále jezdí na kole. „Je to jediný dopravní prostředek, který používám,“ říká.

Za svou vitalitu podle svých slov vděčí celoživotnímu sportování. „Už jako kluci jsme běhali podél trati a závodili s rychlíkem. Na měšťanské škole byl mým spolužákem pozdější olympijský vítěz ve cvičení na kruzích Alois Hudec,“ zdůrazňuje stařík, který ve Zlíně cvičíval s legendárním Emilem Zátopkem.

Později se vyučil elektronavíječem a tomuto řemeslu věnoval notnou část svého života. Na přelomu padesátých a šedesátých let působil ve výzkumném ústavu elektrických točivých strojů. „Vyráběli jsme dvoumetrové dynamo. Nikdo přesně nevěděl, k čemu bude sloužit. Později se provalilo, že se jedná o součást hlavní vysílačky v Pekingu,“ spiklenecky se usmívá starý pán.

ROMAN INDRA