Festival lidem představuje osobnost Johanna Gregora Mendela už počtvrté. Letošní ročník jej popisuje jako vědce. „Mendel byl osobností s množstvím znalostí a renesanční člověk v pravém slova smyslu. Proto i festival, který jej oslavuje, je odborný i zábavný a spojuje vědu, umění, gastronomii i komunitní rozměr,“ uvedl manažer marketingu brněnského turistického informačního centra, které festival spoluorganizuje, Jan Gerych.

Při slavnostním zahájení festivalu se s příchozími alespoň telefonicky z dovolené spojil i ředitel Mendelova muzea Ondřej Dostál. „Když jsem před několika lety vymýšlel, jak oslavit Mendelovo výročí, ani v nejmenším jsem nečekal akci takové velikosti. Doufám, že to bude jen lepší a lepší. Jsme pyšní na jeho práci,“ sdělil.

Program zahájili chemici z olomoucké Palackého univerzity ze seskupení Pevnost poznání. První sobotní pokus provedli s kapalným dusíkem. „Rádi s dětmi chodíme na podobné akce, většinou jsou z různých vědeckých pokusů nadšené,“ okomentovala třeba Eva Svobodová.

Jak odlišná je voda a oheň a jak si naopak mohou tyto přírodní živly pomáhat, se v sobotu odpoledne dozvěděly děti při vědecké show Vida science centra. Byla založená na kontrastu vody a ohně.

Jak funguje zkapalnění nebo atmosférický tlak zábavnou formou vysvětlila dvojice z brněnského Vida centra. „Umí téct voda do kopce? V tomto případě ano, uvnitř trubky je totiž vysátý vzduch. Tím tlačí na vodu ve kbelíku a vhání ji do vakua v trubici,“ vysvětlili odborníci.

S pěti vnoučaty na akci vyrazila i Milena Lechnerová. „Líbí se nám tu, je zajímavé vidět při pokusech studenty, kteří si zkouší projev před mnoha lidmi. Mám v Brně vnoučata, tak jsem je chtěla někam vzít. Dětem se hodně líbí speciální chodník, kde jsou různé druhy povrchů a mohou si je projít bosy. Ocenili jsme taky stánky s občerstvením,“ okomentovala na místě.

Jen přes dopoledne se na Mendlově náměstí vystřídaly stovky lidí. „Podle papírových náramků, které příchozím rozdáváme, jich zatím dorazily zhruba tři stovky,“ uvedla okolo třetí hodiny odpoledne za organizátory Lucie Křenková.

Oslavit brněnského objevitele základních zákonů dědičnosti mohou lidé i komentovanými prohlídkami v Mendelově včelíně, Augustiniánské knihovně nebo v Mendelově muzeu. Tam mohou vidět i Mendelův rukopis.

Akce potrvá do neděle.