Cílem úprav je nejenom zpříjemnit prostředí návštěvníkům, ale především stabilizovat vlhkost, která dělá sklepním prostorům problém. „Kompletně měníme podlahy i celé podloží pod nimi. Součástí jsou i nové komponenty, které v budoucnu pomůžou s regulací vlhkosti,” sdělila vedoucí hrobky Kateřina Hlouchová.

Ostatky kapucínů ovšem v hrobce musely zůstat. „V první a poslední místnosti jsme proto vytvořili čisté zóny, ve kterých dělníci pracovat nebudou,” vysvětlila Hlouchová. Vznikly proto speciální dvoupatrové konstrukce, do kterých bylo všech čtyřicet ostatků přesunuto.

V hrobce bylo v minulosti pochováno přes dvě stě lidí. K jejich přirozené mumifikaci došlo díky systému ventilace, kterým byla krypta po staletí odvětrávaná.

STYL a KABO večerní přehlídka s účasti celebrit.
VIDEO: Na Styl a Kabo v Brně si daly dostaveníčko VIP, podívejte se na přehlídku

Odhadované náklady na modernizaci hrobky jsou dva miliony korun. Zaplatí je Provincie kapucínů, která je zároveň provozovatelem. Naposledy nechali hrobku opravit v roce 2016, změny se ovšem týkaly pouze části krypty. Současná rekonstrukce je komplexní a doposud i nejrozsáhlejší.

Zdroj: Deník/Karolína Kučerová