Kapybara je největším hlodavcem na světě a je známá svou klidnou a přátelskou povahou. Na sociálních sítích se stala velmi populární. Fotky kapybar v nejrůznějších, a hlavně vtipných situacích, se dostaly k většině uživatelů sociální sítě Twitter, která se nyní jmenuje X, a jen málokdo mohl tyto největší hlodavce světa minout. Ještě větší popularitu pak získaly na sociální síti TikTok, kdy sledovanost videí s těmto zvířaty leckdy předčí i známé umělce a influencery. Často ji doprovází i píseň s chytlavou melodií a jednoduchým slovem - pouze kapybara. Podívejte se na jedno z vtipných videí.

Další společně s písní najdete třeba i na YouTube:

Zdroj: Youtube

"Popularita kapybar je patrná i na našem webu. Jejich stránka je nejnavštěvovanější ze všech zvířat, a to s velkým náskokem. Další v pořadí je web o ledním medvědovi, který má ale od začátku tohoto roku třiapůlkrát méně zobrazení," uvedl Vaňáč.

Brněnská zoo aktuálně chová tři kapybary. Samce, který se loni narodil v jedné z německých zoo a v Brně je od letošního června. Další dvě samice se narodily letos a do Brna dorazily z Francie teprve ve druhé polovině srpna. Obě se v těchto dnech vydávají poprvé zkoumat venkovní expozici. "Velmi často se na kapybary ptají také návštěvníci právě prostřednictvím sociálních sítí. Pokud přijde na našich profilech dotaz na nějaké zvíře, s velkou pravděpodobností se to bude týkat právě kapybar," podotkl mluvčí.

Medvědice Cora v brněnské zoo. Ilustrační snímek.
Medvědice Cora i smějící se vlk. Brněnská zoo slaví sedmdesátiny výstavou

Přirozeným domovem kapybar jsou bažinaté oblasti a močály v okolí velkých řek a jezer jižní Ameriky. Vyskytují se od Panamy po severní Argentinu. Na hlodavce dorůstají úctyhodných rozměrů, v dospělosti se délka jejich těla pohybuje kolem 130 centimetrů a vážit mohou 70 až 80 kilogramů.

Kapybary už zaplavily i sociální síť Facebook. Prohlédněte si jedno z videí.

Kapybary se živí travinami, vodními rostlinami, výhonky mladých dřevin nebo ovocem. Výborně plavou. Na jedno nadechnutí vydrží pod hladinou až deset minut, ve vodě se i páří. Žijí většinou ve skupinách s jedním dominantním samcem. Dospívají v 15 měsících, v lidské péči se dožívají až 12 let. Dospělá kapybara je schopná denně spořádat až 3,5 kilogramu rostlinné potravy. Loví ji jaguár, puma či anakonda.