Loni na klinice hospitalizovali přes pět tisíc lidí. O pacienty pečuje téměř sto sester a jednapadesát doktorů. „Od roku 2002 narostl počet lékařů minimálně o třetinu,“ řekl zástupce přednosty kliniky pro školství Jiří Vítovec.

Vzrostl i počet prováděných zákroků. Naopak třeba délka hospitalizace po infarktu se snížila průměrně na čtyři dny. „Posun kardiologie za čtyřicet let je neskutečný a nepředstavitelný. Když jsem začínal, měli jsme rentgen, poměrně úzkou základní laboratoř a teprve začínaly katetrizace,“ dodal Vítovec.

Čím dál více zákroků dělají lékaři ambulantně. „Teď tak třeba vyšetřujeme srdeční tepny. Dříve to bylo nemyslitelné,“ uvedl zástupce přednosty Ladislav Groch.

Mezníky kliniky
1919 založení

1969 implantace prvního kardiostimulátoru

1992 první transplantace srdce v Brně v Centru kardio-vaskulární a transplantační chirurgie

2013 přemístění pracovišť

Postupem času na klinice vznikly další specializace a programy. „Máme několik unikátních provozů. Každá pracovní skupina patří ke špičkovým ve svém oboru,“ přiblížila přednostka kliniky Lenka Špinarová.

Jedním ze specializovaných pracovišť je i Kardiovaskulární spánkové centrum. Zde lékaři zjišťují, zda pacient nemá ve spánku poruchy dýchání, které způsobují i problémy se srdcem.

Kliniku založil 1. října 1919 Rudolf Vanýsek. Tehdy se ještě jmenovala Klinika patologie a terapie vnitřních a nervových chorob. Současné jméno dostala v roce 1996.


HANA KOTOUČOVÁ