Arabská televize a noviny nenechaly zesměšnění muslimského proroka bez povšimnutí. O padesáti plakátech s karikaturou Mohameda, které se objevily devatenáctého března na různých místech v Brně, informovala největší arabská televize AlDžazíra. Článek o vylepení plakátů vyšel i v pákistánském deníku Al-Akhbar. „Nenávist nezná hranice. Může se objevit kdekoli na světě, i v takovém malém a konfliktům vzdáleném městě jako Brno. Nepřekvapilo mě to,“ komentoval výlep šéfredaktor deníku Al-Akhbar Ghulam Akbar.

Před dvěma lety způsobily karikatury Mohameda krvavé nepokoje v islámském světě, když je poprvé uveřejnily dánské noviny. Podle Akbara však zpráva o brněnských plakátech větší reakce nevyvolala. „Největší hněv zaměřují lidé stále proti Nizozemí a Dánsku. Události v Česku ještě nevzbudily pozornost muslimského světa. Pokud česká vláda patřičně zakročí, může předejít všem nepříjemným důsledkům,“ dodal Akbar.

Situaci sleduje i česká rozvědka. Nenávistné nálady muslimů proti Čechům nezaznamenala. „Víme, že se informace o výlepu karikatur Mohameda v Brně do arabských zemí dostaly. Neměly ale žádný ohlas. Důležité bylo, jak na to reagovala naše vláda. Navíc brněnská policie plakáty okamžite odstranila,“ popřel jakékoli náznaky agrese mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer. Podle něj je důležité, že plakáty odsoudilo i české ministerstvo zahraničí.

Chtějí zapomenout

Protesty neuspořádali ani čeští muslimové. „Nepředpokládám, že by čeští muslimové reagovali agresivně. Jsou to rozumní lidé. Nemůžeme vyloučit odvetu radikálů zvenčí. Nemáme však žádný náznak přímého nebezpečí,“ popsal situaci mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert. I brněnští muslimové oceňují, že nevznikly žádné problémy. „Čím dřív se to uklidní, tím líp. Myslím, že to nemá takový význam, abychom zbytečně naháněli lidem strach. Chceme na to co nejdříve zapomenout,“ uvedl předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hassan Alrawi.

Policie však případ ještě neuzavřela. Po autorech plakátů stále pátrá. „Vybraný tým vyšetřovatelů na tom stále pracuje,“ sdělil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. K akci se už přitom velmi pochvalně vyjádřila Národní strana. „Pokud jde o motiv a nápad, je to úžasná záležitost,“ uvedl už dříve mluvčí strany Pavel Sedláček.

Ghulam Akbar, šéfredaktor pákistánského deníku Al-Akhbar, říká: Není dobré přilévat olej do ohně
Šéfredaktora pákistánského deníku Al-Akhbar Ghulama Akbara zprávy o pokusu zesměšnit Mohameda pobouřila. „Respektujeme vaše náboženství. Nechápu, proč by Evropa nemohla respektovat našeho proroka,“ rozhořčuje se.

Proč Muslimy karikatury Mohameda urážejí?

Karikatury reflektují zkaženost mysli těch, kdo je vytvořili. Mají jen jediný účel – provokovat muslimy nebo možná ukazují jejich nenávistné postoje islámu. Muslimové ve svých srdcích ctí svatému prorokaislámu Mohameda natolik, že nedovolují ani běžné portréty. Jak by pak mohli dovolit, že byl z jejich proroka udělán předmět zesměšnění?

Plakáty byly nazvány Svoboda slova není zadarmo. Proč nemůžeme brát karikatury jako boj za svobodu slova?
Ze svobody slova se také může stát válečná zbraň, se kterou můžete zavraždit myšlení a cítění ostatních. Jak daleko by měla taková svoboda zajít? To je otázka, na kterou je třeba odpovědět.

Čeští politici plakáty odsoudili. Stačí to, nebo by měli podniknout větší akce? Co by měla vláda v těchto případech dělat?
Vaše vláda má za úkol chránit všechny své občany před jakýmikoli útoky. Pokud je napadán Mohamed, jsou napadáni muslimové.

Co Pákistánci? Sledují tyto projevy netolerance v Evropě? Jak na to reagují?

V Pákistánu se konají pravidelné protesty proti těmto evropským událostem. Vláda čelí vzrůstajícímu tlaku veřejnosti, aby ukončila veškeré vztahy s Holandskem a Dánskem. Český případ veřejnost ještě nezachytila.

Karikatury se objevily v České republice. Před dvěma lety v Dánsku. Mnoho evropských zemí s nimi ale není vůbec spojeno. Rozlišují lidé v Pákistánu jednotlivé evropské státy, nebo považují Evropu za celek?
Nejvíce protestů je zaměřeno proti Dánsku a Holandsku. Ale celkový hněv je proti Západu. Lidé si myslí, že se Západ úmyslně zaměřuje na islám a muslimy, aby oživil myšlenku střetu civilizací.

Co jste si pomyslel, když jste slyšel, že se v malém městě v České republice, které není nijak spojeno s žádnými spory Západ-Východ, karikatury objevily?
Nenávist nezná hranice. Může se objevit kdekoli na světě, i v takovém malém a konfliktům vzdáleném městě jako Brno. Nepřekvapilo mě to.

Co by mohlo být důvodem boje proti muslimům v zemi jako je Česká republika, kde žije jen malá klidná muslimská komunita? Jaký tady mohou mít lidé důvod myslet si o islámu něco špatného?
Existuje mezinárodní sionistická konspirace, která má proti sobě poštvat křesťany a muslimy. Sionismus je založen na rasismu. Nese v sobě pocity odvety proti oběma náboženstvím. V tomto si naše sionismus dobré spojence mezi fundamentálními křesťany.

Co by mohly plakáty v Brně způsobit z hlediska mezinárodních vztahů. Mají Brňané důvod k obavám?
Věci v Čechách ještě nevzbudily pozornost muslimského světa. Pokud česká vláda okamžitě zakročí, může předejít všem nepříjemným důsledkům.

Co byste poradil brněnským muslimům, jak tuto situaci řešit?
Muslimové mají právo protestovat. Ale musí respektovat zákony země, v které žijí.

Vzkázal byste něco lidem, kteří jsou zodpovědní za vylepení plakátů?
Chtěl bych, aby si uvědomili, že není dobré přilévat olej do ohně. Měli by najít důstojnější způsoby, jak ukázat, že s muslimy nesouhlasí a nemají je rádi.

Jaké byly reakce veřejnosti po uveřejnění článku, že se v Brně karikatury opět objevily?
Zprávy o Brně byly uveřejněny takovým způsobem, že to nezpochybnilo dobrotu vaší vlády.

Vendula Jičínská