Větší důraz na bydlení na místě současného brownfieldu prosazuje vedení Brna. „Bývalá kasárna jsou zanedbaným a nevyužitým areálem, který však má díky jedinečné poloze reálnou šanci stát se živou městskou čtvrtí s atraktivním bydlením," prohlásil včera náměstek brněnského primátora pro oblast územního plánování Martin Ander. Součástí projektu revitalizace má být i propojení Štefánikovy a Staňkovy ulice.

Myšlenku změnit územní plán schválili brněnští zastupitelé loni v létě a nyní mohou lidé návrh připomínkovat. „Připomínky může podat každý občan, a to písemnou formu nejpozději do pátku 31. března," informoval mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Čtěte také: Věžáky v Šumavské ulici se změní. Přibude nákupní galerie i parkoviště pod zemí

Historie Jaselských kasáren• Dělostřelecká kasárna v Králově Poli vznikla v 19. století.
• Po druhé světové válce areál změnil jméno na Jaselská kasárna a po roce 1989 jej získalo město Brno.
• Česká televize tam natáčela seriál Četnické humoresky.
• V roce 2007 šly vojenské budovy k zemi a společnost Kliminvest měla na místě postavit kanceláře a byty.
• Využití plochy brání spor Brna a Kliminvestu.

Svůj názor již v minulosti vyjádřila radnice městské části Královo Pole, kde se areál rozkládá. „Královopolské zastupitelstvo doporučilo změnit účel plochy z obchodu a služeb na bydlení," připomenula tamní starostka Karin Karasová. Rozvoj oblasti brzdí spor mezi městem a společností Kliminvest, která v roce 2007 kasárna zbourala a měla na jejich místě postavit byty a kanceláře. Město v roce 2009 smlouvu vypovědělo. Současné vedení Brna se s developerem snažilo dohodnout mimosoudně, ale letos v lednu se věc vrátila k soudu. Ten musí rozhodnout, zda byla výpověď platná. „Město chce situaci vyřešit, abychom mohli nakládat s tímto majetkem," řekl náměstek primátora Richard Mrázek.

Čtěte také: Do Brna se řítí cyklohospoda. Lidé si vychutnají pivo při šlapání do pedálů

Zástupci společnosti Kliminvest se pro tuto chvíli odmítli k tématu vyjádřit. Podle Poňuchálka ale spor neovlivní změnu územního plánu. Bývalá dělostřelecká kasárna znají lidé z televizních obrazovek, protože si je k natáčení seriálu Četnické humoresky vybrala Česká televize.