VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kasárna v Brně? Moderní centra

Brno - /INFOGRAFIKA/ Tři bývalé vojenské areály v Brně přestavují developeři na moderní místa zábavy, bydlení i nakupování. O další dva má město zájem, ministerstvo je však uvolnit nechce.

30.3.2009 3
SDÍLEJ:

Slatinská kasárnaFoto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Na několika místech v Brně, kde se v minulosti procházeli vojáci, by měla v budoucnu vyrůst moderní centra. Zatím však areály bývalých kasáren připomínají spíš skládky, jsou zarostlé a jsou v nich zanedbané staré budovy.

Město s obavami sleduje především obnovu Jaselských kasáren. Ta stojí, protože investorská firma Kliminvest bojuje s dluhy. Zástupci společnosti tvrdí, že problémy do několika týdnů vyřeší.

„Stále jednáme s městem a můžu slíbit, že do konce dubna bude situace vyřešená. Zatím se počítá stále se stejnou výstavbou jak na začátku jednání. Další konkrétní informace ale zveřejníme, až bude vše jasné,“ uvedla za společnost Jitka Schleifová.

V oblasti vzniknou nové byty, obchody a kanceláře. Podle náměstka brněnského primátora Olivera Pospíšila má i přes problémy, které kolem výstavby v místě Jaselských kasáren jsou, tento projekt největší šanci stát se prvním zastavěným bývalým vojenským areálem v Brně.

„Existuje několik možností, jak bude situace pokračovat. Buď Kliminvest předloží městu jasné podklady, že je solidní partner, který má dostatek peněz na výstavbu, nebo budeme požadovat vrácení pozemků. A také se může stát, že se společnost kvůli dluhům dostane do konkurzu,“ vysvětlil Pospíšil. Po předchozích jednáních však nevěří, že se společnost zbaví dluhů a zaručí městu, že stavbu dokončí.

Slatina: začíná čištění

Po tahanicích s ministerstvem obrany může už od začátku minulého roku město pracovat také s dalším areálem. S kasárny ve Slatině. Ministerstvo totiž nakonec loni v únoru souhlasilo s bezplatným převodem na Brno. Město pak areál vyměnilo za jiné pozemky s městskou společností Jižní centrum.

„Teď jsme začali pozemek uklízet. Pak budeme ve spolupráci s městem plánovat, jak s areálem naložíme. Počítáme se zelenou zónou, na kterou naváže oblast se sportovními areály a bydlením. Uvažujeme také o výstavbě takzvaných startovacích bytů pro mladé. Městská část tam chce přesunout radnici a postavit domov důchodců,“ popsal plány ředitel Jižního centra Jan Zavřel.

Už teď společnost ví, že kasárna v hodnotě tři sta milionů korun nechce úplně srovnat se zemí.

Některé domy v areálu prý jdou využít i dál. „Například administrativní dům podél Řipské ulice pravděpodobně zachováme a zrekonstruujeme. Na zbytku pozemků však stojí plechové budovy. Ty zřejmě zdemolujeme, protože jsou nám k ničemu,“ dodal Zavřel.

Další plány s oživením kasáren mají v Řečkovicích. Tam se ale o areál dělí několik majitelů, a tak je obnova komplikovanější než jinde. Část vlastní policie, část armáda a zbytek brněnské technické muzeum. Městská část má přesto s areálem jasné plány a chce z oblasti vytvořit velké centrum pro široké okolí.

„Nechali jsme si udělat urbanistickou studii na celý areál a počítáme s tím, že v oblasti budeme stavět. Nechceme ale nechat vše na developerech, takže naše návrhy zařadíme i do územního plánu,“ vysvětlil starosta Řečkovic Ladislav Filipi. Ten se bojí, že by se budoucí investoři zajímali jen o to, jak oblast co nejvíce zastavět.

Podle studie, kterou si nechala městská část vytvořit u společnosti Arch.design, má v oblasti vyrůst několik bytových domů, sportovní haly, hřiště i parky.
Náměstek Technického muzea v Brně Ivo Štěpánek ale tvrdí, že už mají se svojí částí areálu vlastní plány.

„Nyní tam máme depozitář a i do budoucna už jsme vytvořili projekty na využití našich prostor. Myslím, že celá situace se měla řešit už před několika lety a ne nyní, kdy už máme vytvořené plány a žádosti na evropské peníze,“ podotkl Štěpánek. Dodal ale, že se kompromisu nebrání a bude o dalším vývoji jednat.

Filipi obhajuje své plány tím, že v oblasti stejně nová zástavba v budoucnu vyroste. „Už nyní developeři krouží kolem a skupují okolní pozemky v těsném sousedství kasáren. Ta by určitě neměla zůstat uzavřená uprostřed jiné zástavby,“ uzavřel řečkovický starosta.

Brownfields: lákadlo pro investory

Volných míst na stavbu nových obchodních center nebo velkých továren či skladů už u Brna mnoho není. I proto jsou pro investory budoucností takzvané brownfields, tedy nevyužívané a opuštěné areály.

Kromě kasáren je v Brně více než sto dvacet takových brownfields, na kterých mohou developeři postavit byty, sídla firem nebo právě obchodní centra. „Zájem investorů o tyto areály se stále zvyšuje. Brno chce totiž kvůli nedostatku míst, kde se dá stavět na zelené louce, rozvoj směřovat do města,“ uvedla Marcela Drkošová z magistrátního Odboru územního plánování a rozvoje.

Mezi brownfields v Brně patří například areály bývalých textilek Mosilana a Vlněna, Škrobárny, areál kovovýroby v Husovicích nebo areál bývalé Zbrojovky v Zábrdovicích.

Podle ekonoma Marka Hatlapatky je Brno jedním z mála měst, kde je takových prostor hodně, ale jsou málo využívané. „Určitě však budou zajímavé v budoucnu. V posledních letech bylo trendem stavět na zelené louce, to se ale brzy změní,“ upozornil Hatlapatka.

To potvrzuje i náměstek primátora Oliver Pospíšil. „Všechny tyto plochy jsou v hledáčku investorů. Mají o ně velký zájem. Majitelé ale pozemky často drží, protože s nimi mají své plány. Nebo čekají na vyšší nabídku,“ podotkl Pospíšil.

Investory od stavby v opuštěných areálech často odrazují problémy s likvidací starých chemikálií. „Odstranění stojí firmy hodně peněz. Náročné je také předělat infrastrukturu jako je například elektřina, protože tu většinou architekt navrhl pro jeden velký podnik,“ upozornil Jiří Fajkus z realitní a developerské společnosti Real Spektrum.

Rozvoj a úpravu brownfieldů zpomalila také ekonomická krize. Firmy totiž přestaly investovat. „Město ale aspoň získalo čas, aby tyto areály revitalizovalo. Až se ekonomika zase rozjede, budou tahle místa pro investory atraktivní,“ dodal Hatlapatka.
#nahled|https://g.denik.cz/50/05/0330_kasarny_brno_infografika_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/50/05/0330_kasarny_brno_infografika.jpg|Jaké využití mají bývalé vojenské kasárny a areály v Brně. #
Náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil tvrdí: Nejdřív ožijí Jaselská kasárna

Město získalo díky profesionalizaci armády několik vojenských pozemků, kde by nyní chtělo stavět. Už od začátku ale bojuje s nejrůznějšími problémy. Nejznámější je problémová stavba domu Wilson na Kraví hoře, nepříjemné pro Brno jsou i průtahy kolem Jaselských kasáren. „Ale i tak by právě tento areál měl první znovu žít,“ tvrdí náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Společnost Kliminvest měla na místě Jaselských kasáren postavit areál se jménem Novus do roku 2010. Jak se situace vyvíjí teď?

Čekáme na to, až nám prokážou, že mají na stavbu potřebné peníze. Zatím tomu ale moc nevěřím. Potom je možné, že budeme pozemky požadovat zpátky nebo že Kliminvest skončí v konkurzu.

Další problémovou stavbou je plánovaný dům Wilson. Kdy se vyřeší situace kolem něj?

Zatím jsme ve fázi, kdy si musíme na městě ujasnit, co vlastně na pozemcích chceme stavět. Je potřeba tuto diskuzi oživit. Také sledujeme vývoj soudu s bývalou starostkou Brna-střed Dagmar Hrubou.

Nejjasnější situace je tedy asi kolem kasáren ve Slatině, které město vyměnilo s Jižním centrem. Dá se tedy předpokládat, že první bývalý vojenský areál ožije právě tam?

Areál ve Slatině je veliký a nyní je vhodná doba spíše na přípravu projektu než na stavbu. Navíc tamní areál bude muset ožívat na etapy, protože je to velké rozvojové území. Proto pevně věřím, že i přes problémy s Jaselskými kasárnami postaví areál nejrychleji právě tam.

Má Brno zájem i o nějaké další bývalé vojenské areály?

Ano, o dva. První jsou kasárna v Řečkovicích a další velmi zajímavou lokalitou jsou kasárna v Černých polích. Podle posledních informací se ale ministerstvo v nejbližších letech nemíní těchto areálů vzdát. My jen věříme, že časem změní názor.

Autor: Michal Kárný

30.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté brněnské Komety. Ilustrační foto.

Úkol Komety proti plzeňským hokejistům: střílet z produktivních prostor

Doktorand na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity Martin Kotačka.

Zkoumá příbuznost moravských příjmení. Historie mě bavila odmala, říká doktorand

Hrála v zápasech lépe než na tréninku, vzpomíná bývalý trenér Novotné

Brno – Hned si vybavil, jak ho mrzelo, když na žákovském mistrovství Evropy vypadla Jana Novotná v prvním kole. Talentované brněnské tenistce její kouč Miroslav Štencl věřil nejméně na semifinále. „Byl jsem strašně zklamaný, prohrála 9:11 ve třetím setu s pozdější vítězkou turnaje. Její soupeřka se jmenovala Steffi Grafová,“ připomněl trenér tehdy neznámou německou dívku, která se stala dlouholetou rivalkou Novotné.

Porouchaná lokomotiva zastavila vlaky mezi Židenicemi a Adamovem

Brněnsko, Blanensko – Trpělivost a pevné nervy si museli připravit lidé cestující v pondělí z brněnských Židenic směrem na Adamov. Kvůli poruše lokomotivy jednoho z vlaků se ostatní spoje na frekventované trati zpozdily až o čtyřicet minut. Některé spoje dispečeři zrušili úplně.

Jana Novotná dohrála svůj životní zápas. V pouhých 49 letech

Brno - V nedožitých padesáti letech zemřela v neděli po těžké nemoci tenistka Jana Novotná, wimbledonská vítězka z roku 1998. Na bývalou světovou dvojku vzpomínají tenisové legendy.

AKTUALIZOVÁNO

Představíme ZŠ v Kanicích, Ochozi, Vranově, Babicích a Bílovicích nad Svitavou

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT