Hned vedle sídla muzea města totiž najde tajemnou kašnu s ještě tajemnějším chrličem. Ke kašně se chodec tak, že vystoupá z Husovy ulice po cestě až nahoru schodištěm. Místo toho, aby se vydal přímo na špilberská nádvoří, zabočí doleva.

Po stu metrech na kamenné tajemství narazí. „Víme přesně, z čeho se kašna skládá. Maskaron, onen plastický motiv s rysy tváře, je z vápence, obložení stěn pak z křídového pískovce. Ale kde se tady vzal a kdo jej udělal, nevíme,“ přiznává vedoucí historického oddělení Muzea města Brna Dana Olivová.

Také další historik muzea Jiří Vaněk si její původ pouze domýšlí. „Jsem přesvědčený, že kašna je sem zasazena novodobě. Celá tato část Špilberku je totiž přestavěná z doby, kdy hrad upravovali němečtí architekti za druhé světové války,“vysvětlil Vaněk. Současně dodává, že například i starobyle vyhlížející budova muzea je postavena až v devatenáctém století.

Barokní kamennou hlavu tedy Němci pravděpodobně převezli z jiné památky. Z jaké, to si nikdo netroufá odhadnout. Oči kamenného muže směřují doleva nahoru. Jeho tvář tak vytváří potměšilý dojem neúnavného lháře. „Když člověk o něčem přemýšlí, směřují jeho oči obvykle nahoru. A pokud si vymýšlí a vytváří různé fantazie, pak se mu oči stočí doleva. Možná proto ta tvář působí takovým dojmem,“ řekla psycholožka Hana Dobešová.

„Podobné kašny zažívaly velký rozmach především v baroku a z tohoto období se nám jich také nejvíce dochovalo. Kromě toho, že to byly především prestižní věcí, sloužily jako jakési informační centrum, kde se scházely ženy a probíraly novinky,“ směje se historička Olivová.

Kašna zůstává stranou zájmu především u turistů. Dokud na ni někdo zasvěcený neupozorní, obvykle pouze nevšímavě procházejí okolo. „Touto trasou obvykle nechodím, jinak bych si jí asi všimla dřív,“ potvrdila studentka zahradní architektury Hedvika Kultová. Podle průvodkyně Jitky Kačerové zůstane běžným návštěvníkům tajemná hlava nejspíše ukrytá ještě dlouho. „ Průvodci vodí lidi obvykle pouze dolů ke kasematům nebo přímo do expozic. Na drobné památky pak už obvykle nezbývá čas,“ říká Kačerová.