Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kašpárková: Úpadek brněnského sportu už bije do očí

Brno /ROZHOVOR/ – V dresu Suverenity Jany Bobošíkové jde do klání o brněnského primátora bývalá trojskokanka Šárka Kašpárková. Chce zamezit korupci a pomoci sportovcům.

9.10.2010 1
SDÍLEJ:

Šárka Kašpárková.Foto: DENÍK/Attila Racek

Známou sportovkyni si jako lídryni do voleb na brněnský magistrát vybrala strana Jany Bobošíkové Suverenita. Šárka Kašpárková sklízela ve své sportovní kariéře nesčetné úspěchy v trojskoku, nyní má pomoci Suverenitě vyskočit až na radnici.

ONLINE rozhovor s Šárkou Kašpárkovou čtěte ZDE

Kašpárková se hodlá zaměřit na zamezení korupce, přehlednější zadávání zakázek i sport. Lidem slibuje odvoz odpadů zdarma, konec zdražovaní nájmů, vody i hromadné dopravy. „Je to jedna z možností, jak může Brno ulehčit svým obyvatelům v době krize,“ tvrdí Kašpárková.

Jak jste se jako bývalá vrcholová sportovkyně dostala k politice?
Úplně náhodou. Všechno začalo před letošními parlamentními volbami. Není tajemstvím, že jsem vždy volila a propagovala Občanskou demokratickou stranu. Ale celorepubliková situace i situace brněnského sportu mne přivedly k myšlence něco dělat. Hlavně u sportu bije do očí, jak tu jde dolů. Lidé mi říkali, že jsem v Brně docela známá osobnost. Proto jsem hledala stranu, kterou bych mohla podpořit. Zjistila jsem, že ty velké se věnují jen mocenskému boji a nejde jim o lidi. Hledala jsem dále a vybrala si Suverenitu.

Jaké konkrétní důvody jste měla ke kandidatuře právě za Suverenitu?
Když jsem se seznámila s Janou Bobošíkovou a objela s ní několik mítinků, tak na nich neslibovala nesplnitelné. Naopak vše říkala na rovinu. To mě zaujalo. Líbí se mi, že hájí zájmy naší země. Uvědomuji si, že nebyla jiná šance, než vstoupit do Evropské unie. Zároveň je potřeba zachovat samostatnost a hájit suverenitu České republiky. O svém státu si musíme rozhodovat sami.

V Brně jdete do voleb za stranu s poměrně složitým názvem. Celý zní SUVERENITA-blok JANY BOBOŠÍKOVÉ a NEZÁVISLÝCH DEMOKRATŮ STOP korupci, STOP předražování zakázek, STOP zdražování vody a MHD, více peněz do sportu. Proč jste zvolili takto složitý název?
Menší strany jsou při prezentování svého programu a svých názorů znevýhodněné. Tento volební název jsme si zvolili, protože to je nejúčinnější způsob, jak zaujmout voliče na první pohled.

Inspiroval vás k tak dlouhému pojmenování strany Petr Cibulka, který do sáhodlouhého názvu svého Pravého Bloku zakomponoval prakticky celý volební program?
Určitě ne. Pokud takovou možnost máme, proč bychom ji nevyužili?

Podle čeho se podle vás rozhodují voliči v komunálních volbách? Myslíte si, že více podle stranické příslušnosti, nebo osobnosti lídra?
V tomto ohledu budou hrát úlohu oba faktory. Mezi voliči je určitá skupina lidí, kteří stále preferují jednu stranu. Tu volí pokaždé. U nich lídr rozhodovat nebude. Ti, kterým se současná situace nelíbí budou ovšem přemýšlet o změně. A v tom případě může rozhodnout osobnost lídra menší strany.

Co podle Vás současné vedení města Brna dělá špatně?
Moji odpověď musím vztáhnout na sport. V poslední době mi vadí především sliby města, které nikam nevedou. Jediné, co se splnilo, je rekonstrukce plaveckého stadionu za Lužánkami. I ta působí trochu jako předvolební kampaň. Jenže v celém areálu bývalého Boby centra, kde se každodenně pohybuji, vidím, kam až nechalo město situaci dospět. Něco podobného vůbec nemělo nastat. Obrovské minus má Brno i za mistrovství světa v basketbalu žen. Mělo postavit novou halu pro boje ve skupinách i ve finále. Mohla to být velká reklama. Opak nepůsobí seriózně vůči partnerům, kterým Brno halu slíbilo.

Na co se zaměříte vy, pokud se dostanete do vedení města?
Máme v programu plno bodů, které se vzájemně prolínají. Chceme zastavit korupci a zasadit se o přehlednější veřejné zakázky. Právě jejich předražování je největší brněnský problém. O jeho řešení se hodně mluví, ale nic se nedělá. Situace je však neudržitelná. Také chceme zrušit poplatky za odpady. Zaplatíme je právě z peněz ušetřených na levnějších zakázkách. Není to žádná utopie, podobně to už funguje v Mostě či Trutnově. Určitě podstatný je pro nás také Zelný trh. Plánované podzemní garáže se podle nás stavět nemají. Stejně nebudou pro normální lidi, ale jen pro pár vybraných. Spíše chceme prosadit návrat tradice na náměstí. Chceme, aby se tam vrátili naši zemědělci s našimi výrobky, počínaje babičkami, které prodávají přebytky jablek či třešní ze svých zahrádek. Z mládí si pamatuji, že jsem si to na Zelném trhu užívala. Někdo měl ovoce a zeleninu levnější, někdo dražší, ale zato lepší. Teď tam je podle mne jeden dodavatel a zboží stejné ceny a kvality. Pravý význam trhu se proto v poslední době vytratil.

Co byste naopak na práci současného vedení města ocenila?
Brno je město, které se neustále rozvíjí. Je dobře, že se přemýšlí o obchvatech a řešení dopravy. Jen mi vše přijde z pozice Brňanky trochu chaotické. Například tři hlavní vjezdy do města jsou rozkopané v jednu dobu. Chybí koncepčnost.

Jak vnímáte současnou poněkud nejednotnou brněnskou koalici?
Dá se předpokládat, že jednotliví koaliční partneři nebudou mít shodný názor úplně ve všem. Ale případné rozepře musí podle mne zůstat na radnici, a tam se i vyřešit. Ne je ventilovat navenek. Tam musí vedení města působit jednotně. Co se doma upeče, tam má i zůstat.

Co by pro vás byl úspěch ve volbách?
Úspěch bude, pokud se dostaneme na magistrát.

Jak reálně odhadujete svoje šance?
Kdyby nás bylo v zastupitelstvu pět až osm, byli bychom nadmíru spokojeni.

Myslíte si, že nové strany zamíchají výsledkem komunálních voleb stejně, jako se jim to podařilo v parlamentních volbách?
To se dá těžko předvídat. Ale v rozhodování lidí bude hrát roli to, jak vnímají současnou vládu. Pro parlamentní strany muže být nevýhodné, že lidé slyší, co vláda chystá. Hodně z nich má strach, neví co bude příští rok, co je čeká. Mluví se o propouštění a snižování platu u policie, hrozí korupce. Obavy voličů mohou sehrát roli v rozhodování i na komunální úrovni.

Jaký je váš recept na zmírnění dopadů škrtů na Brňany?
Brno se muže jen snažit podporovat obyvatele, kteří chtějí vytvářet pracovní místa. To by měl samozřejmě dělat i stát. Míra nezaměstnanosti závisí především na něm. Brno totiž pobídkami může přitáhnout investory, kteří vytvoří místa, hlavní impuls ale asi musí přijít z nejvyšších míst.

Můžete říct už nyní, kdo je pro vás pro případná povolební koaliční vyjednávání absolutně nepřípustný?
Jsme středo-pravicová strana a koalici budeme tvořit spíše s pravicovými stranami. Nikdo ale neví, jak volby dopadnou. Vše je otevřené.

S kým byste ale určitě do koalice nešla?
Myslím, že jsem už odpověděla.

Takže s levicí vůbec?
Záleží, o kterou stranu by se jednalo. Ale myslím, že s levicovými stranami spíše ne.

Z jakého bodu při možném povolebním koaličním vyjednávání nehodláte slevit?
Jsme proti zvyšování nájmu obecních bytů, vodného, stočného. Je to jedna z možností pomoci lidem, nezatěžovat je v době krize zvyšováním výdajů. Určitě neslevíme ze sportu. Ale myslím, že to nebude problém. Všechny strany cítí, že se sportem v Brně je třeba něco udělat. Nechceme slevit ani z omezení předražování zakázek a zcela jistě se chceme pokusit vytlačit herny z centra. Podle mne jsou pro koaliční partnery všechny body průchodné.

V programu máte i stop zdražování hromadné dopravy. Chcete ji i zlevnit?
O snižování ceny jsme neuvažovali. Hlavně nechceme zdražovat. Zdarma ovšem chceme přepravovat maminky s dětmi do tří let a děti do deseti let.

Má město podporovat hokejovou Kometu a fotbalovou Zbrojovku?
Jsme pro podporu jak fotbalu, tak hokeje. I sport je vizitka města. Kvůli Sazka aréně zbývá bohužel v České republice na sport celkově málo peněz. Tuto situaci chceme řešit tak, že vybereme hlavní sporty pro město a na ty se zaměříme. V tom je Brno trochu v nevýhodě. Sportů je totiž obrovská nabídka v porovnání s menšími městy. Je potřeba tedy určit priority, komu dáme víc a komu méně. Asi bych se přikláněla k těm s tradicí a se zájmem lidí. Patří k nim hokej, fotbal, ale i basketbal žen. Ten dlouho reprezentoval Brno na evropské úrovni, takže pokud nyní má určité problémy, mělo by město pomoci je příspěvkem vyřešit. Důležitá je i podpora mládeže. Především klubů s velkou mládežnickou základnou, které vychovávají děti od útlého věku a ne jen nakupují hráče. K tomu patří i snaha o více hřišť přímo v ulicích města. Když dítě sportuje, je to vždy lepší, než když jen sedí na lavičce či u počítače.

Chcete sport podporovat přímo penězi nebo spíše morálně, například pomocí při jednání se sponzory?
Město by mělo mít vyčleněno určitou částku na přímou podporu sportu. Je ovšem otázka, jaký cíl si kladou přímo sportovní kluby. Zda chtějí být na čele tabulky a pokusit se hrát třeba evropské soutěže, nebo jim stačí se jen udržet a vydělat na prodeji hráčů. Podle toho se podpora města může vyvíjet. Také nelze předpokládat, že Brno zaplatí celoroční provoz klubu. Majitelé si sponzory musí aktivně shánět.

Jak vnímáte nabídku a kvalitu sportovišť v Brně?
Situace, ke které jsme dospěli, je hrozná. Na fotbalovém stadionu jsem se shodou okolností byla minulý týden podívat. Branky tam vyčuhují jen dvacet centimetrů z plevele. Loni se správci ještě o trávu starali, teď už ale vůbec. Stadion je ve stavu, že by bylo nejlepší jej podminovat a vyhodit do povětří.

Jste pro stavbu nového stadionu?
Je otázka, zda­li pro současnou úroveň fotbalu má vůbec význam stavět stadion za dvě a půl miliardy. Myslím že se dá postavit i levněji. Areál za Lužánkami má sice tradici, ovšem v poslední době se objevily problémy s pozemky pod ním. Navíc poloha v centru je sice pro fandy dobrá, ale v zahraničí jsou nyní tendence opačné. Stadiony se staví na okrajích měst. Chodí z nich desetitisíce fandů, často problémových. Je otázka, zda by to nezatěžovalo okolí stadionu. Musí se také dořešit parkování.

Jste i pro stavbu nové hokejové haly?
Když se rekonstruuje hala Rondo, tak proč stavět něco nového? Jiné sporty jsou na tom v Brně daleko hůř. Například většina atletů odchází z města pryč za lepším zázemím.

Autor: Petr Jeřábek

9.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V minulém režimu odmítli jít na vojnu. Vrchní soud přehodnotil vinu šesti mužů

Žáci 1.A ze ZŠ ve Zbýšově s paní učitelkou Marcelou Bartošovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: školáci z Neslovic, Ostrovačic, Tetčic, Tišnova a Zbýšova

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Hasiči nacvičovali záchranu zaklíněného člověka. Zpod trolejbusu z kovošrotu

Brno - Zvedání několikatunového trolejbusu si vyzkoušeli hasiči v brněnském kovošrotu. Pracovníci všech směn ze stanic Brno-město si tak nacvičili náročnou činnost. Rychlost jejich zásahu totiž jednou může zachránit lidské životy.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení