V kuřimské kauze, jež se týká týrání osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba, si v pořadí třetí člověk vyslechl zprošťující verdikt. Po Barboře Škrlové a Kateřině Mauerové, které si beztrestně hrály na neexistující dítě, zprostil v pondělí viny brněnský městský soud Milanu Smékalovou. Lékařku, která neoznámila policii stovky jizev na tělíčcích trýzněných hochů.

Samosoudce Ivo Zummer se přiklonil na stranu obhajoby, který od počátku vyšetřování tvrdila, že si Smékalová jizev a jiných znaků týrání nevšimla. „Neexistuje jediný důkaz, který by obžalovanou spojoval s mediálně známou kuřimskou kauzou. Proto neměla sebemenší důvod zamlčet případné jizvy, kterých si navíc na tělech dětí nevšimla. Většina totiž byla ukrytá pod spodním prádlem,“ vysvětlil Zummer zprošťující rozsudek. Smékalové přitom za neoznámení trestného činu hrozilo až tříleté vězení.

Soudce se odmítl případem zabývat už letos v dubnu, kdy se mu na stole objevila obžaloba. Spis vrátil státnímu zastupitelství s tím, že se musí případ došetřit. Důkazů bylo totiž tak málo, že lékařku podle Zummera nešlo obžalovat. Státní zástupkyně Ivana Mrvová ovšem tvrdí, že důkazů je ve spise dostatek. „Poranění byla zřetelná a lékařka si jich mohla všimnout. Do zdravotnické dokumentace ovšem po preventivní prohlídce na podzim téhož roku napsala, že kůže chlapců je čistá,“ zdůraznila Mrvová.

Advokát lékařky Lukáš Prudil se ale domnívá, že jeho klientka zranění na tělech chlapců vidět nemohla. „I kdyby udělala Smékalová prohlídku chlapců nedbale, nejednalo by se o trestný čin, za který je obžalovaná. Děti navíc při prohlídce nebyly vystrašené. Chlapci se chovali normálně a strach neměli. Podezření z týrání neexistovalo. Proto žaloba dostatečně neprokázala, že se Smékalová dopustila trestného činu,“ řekl Prudil. Podle něj byla Smékalová pod obrovským tlakem. Mnoho věcí se prý dozvěděla z médií a ne od policie či z vyšetřovacího spisu. „Zvažuji proto určité kroky, které by se týkaly odškodnění mé klientky,“ dodal Prudil.

Smékalová od počátku vyšetřování tvrdila, že jizvy na tělech chlapců byly od prodělaných neštovic. „Stala jsem se obětí spiknutí. Za kauzou stojí někdo, kdo se mě chce zbavit,“ prohlásila lékařka po skončení hlavního líčení. Podle ní trpěla hlavně její rodina. „Novináři mě pronásledovali a vinili mě z toho, že jsem ty jizvy zatajila,“ zdůraznila Smékalová, které se po vyslechnutí zprošťujícího verdiktu ulevilo. Nyní se chystá na dovolenou a bude prý odpočívat.

Tyranů bylo šest

Praktická lékařka, která má ordinaci na Juliánovském náměstí v brněnských Židenicích byla sedmou obžalovanou v kauze Kuřim. Její případ projednával soud odděleně od šestice hlavních aktérů týrání dvou sourozenců z Kuřimi na Brněnsku.

Nejotřesnější mučící praktiky má podle žaloby na svědomí vlastní matka týraných chlapců, Klára Mauerová. Ze spisu vyplývá, že drsné týrání vymýšlela její sestra Kateřina. Ruku na hochy vztáhli ještě čtyři lidé. Barbora Škrlová, její bratr Jan, Hana Bašová alias teta Nancy a Jan Turek. Proces s nimi pokračuje v polovině letošního října.

ONLINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ

14:51 - Státní zástupkyně se proti verdiktu soudu odvolala, kauza tak putuje ke Krajskému soudu v Brně. Hlavní líčení skončilo.

14:50 - Soud má za to, že jizvy vidět nebyly. "Důkazy jsou takové, že obžalovanou nezbývalo, než zprostit viny," prohlásil soudce.

14:46 - Podle soudce neexistuje důkaz, který by spojoval Smékalovou s kuřimskou kauzou týrání dětí. "Soud proto neshledal důvod, aby uznal obžalovanou ze spáchání trestného činu. Považuji za významné svědectví Kláry Mauerové. Byla to ona, která upřesnila, kdy ke zranění na tělech chlapců došlo. Označila dokonce i ty, kteří chlapce týrali," uvedl Zummer.

14:44 - Podle soudu je v kauze stíhané lékařky podstatná jediná věc. A sice naprosto nedostatečné zkoumání znalců. "Musím si položit otázku, v čí prospěch by Smékalová zamlčela údajné týrání," prohlásil soudce Zummer.

14:41 - Samosoudce Ivo Zummer zprostil Smékalovou viny.

14:37 - Také Smékalová se ve své závěrečné řeči opřela do znalce Bařinky. "Nechápu, jak je možné, že agent StB pod krycím jménem Skumavka zpracovává znalecké posudky," prohlásila lékařka. Ta rovněž odmítla spekulace o spojitosti znalce Michala Zeleného se svým manželem, který pracoval v Ústavu soudního lékařství v Brně. V závěrečné řeči poděkovala všem, kteří se jí v nelehkých chvílích zastali. "Nemohu nevzpomenout ani na chování policie. Ta si přišla pro zdravotní dokumentaci až osm měsíců po vyšetřování. Do ordinace vtrhlo pět policistů. V době, kdy jsem měla v ordinaci pacienty," podotkla.

14:33 - Právo závěrečné řeči a posledního slova má Milana Smékalová. "Necítím se vinná. Definice syndromu týraného dítěte je soubor mnoha specifik. Když byli chlapci u mě v ordinaci, neměli na tělech jizvy. Tělíčka chlapců byla čistá. Pokud tam byly nějaké jizvičky, pak byly po prodělaných neštovicích," zopakovala svou obhajobu Smékalová. Všechno podle ní bylo v pořádku. "Žádný znalec stoprocentně nepotvrdil, že zranění byla v době preventivní prohlídky vidět," uvedla obžalovaná lékařka.

14:30 - Advokát Lukáš Prudil se domnívá, že jeho klientka zranění na tělech chlapců vidět nemohla. "I kdyby udělala Smékalová prohlídku chlapců nedbale, nejednalo by se o trestný čin, za který je obžalovaná. Děti navíc při prohlídce nebyly vystrašené. Chlapci se chovali normálně a strach neměli. Podezření z týrání neexistovalo. Proto žaloba dostatečně neprokázala, že se Smékalová dopustila trestného činu. Proto navrhuji, aby ji soud zprostil viny," řekl Prudil. Podle něj byla Smékalová pod obrovským tlakem. Mnoho věcí se prý dozvěděla z médií a ne od policie či z vyšetřovacího spisu.

14:25 - Prostor pro závěrečnou řeč má v tuto chvíli obhájce Lukáš Prudil. "Byla zranění viditelná? Nasvědčovala zranění týrání? Mohla si jich moje klientka všimnout?" ptá se Prudil sám sebe. Než si začne sám sobě odpovídat, neopomene zdůraznit, že znalec Ladislav Bařinka, který vypracoval jeden znalecký posudek, je bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti. "Pro proces je nepoužitelný," upozornil Prudil.

14:21 - Polehčující okolností je podle žalobkyně beztrestnost Smékalové. "Navrhuji podmíněný trest a trest zákazu činnosti až na tři roky," navrhla Mrvová samosoudci Ivo Zummerovi, který o osudu Smékalové rozhodne.

14:19 - Smékalová podle žalobkyně vyšetřovala chlapce při preventivních prohlídkách ledabyle. "Zranění vznikla v období od prázdnin 2006. Poranění byla zřetelná a mohla si jich všimnout. V dokumentaci ovšem lékařka napsala, že kůže chlapců je čistá," uvedla státní zástupkyně Ivana Mrvová. Ta také upozornila, že ze zdravotní dokumentace je patrné vyšetření třísel obou týraných chlapců. "Lékařka vyšetřovala tep v tříslech. Ani tehdy si jizev nevšimla. Lékařské subjekty se sice za Smékalovou postavily, ale o kauze nemají podrobné informace," doplnila Mrvová. Obžalovaná lékařka navíc do karet Ondřeje a Jakuba psala informace, které jí sdělila Klára Mauerová. A to bez prohlížení chlapců.

14:12 - Slovo si vzala státní zástupkyně Ivana Mrvová. Podle ní si Smékalová měla zranění na tělech chlapců všimnout. "Zranění dětí byla vidět. Potvrdily to znalecké posudky. Přesto jeden ze soudních znalců, Michal Zelený, jako jediný tvrdí, že původ jizev není stoprocentně jasný a spekuluje o jizvách po prodělaných neštovicích. Matka chlapců Klára Mauerová ovšem potvrdila, že jizvy po neštovicích se chlapcům zahojily. A také potvrdila, že zranění vznikla po pálení cigaretami," prohlásila Mrvová.

14:07 - Soud ukončil dokazování a udělil prostor k závěrečným řečem.

14:06 - Obhájce předložil soudu listinný důkaz. A sice prohlášení sdružení lékařů, které se postavilo za obžalovanou Smékalovou. "Praktická lékařka nepochybila," píše se v dokumentu. Podle sdružení lékařů nemohou "obvoďáci" hlásit každou jizvu, kterou na tělech dětí najdou. "Jde o alibismus hlásit policii každé poranění," uvádí se v prohlášení.

14:01 - Smékalová upozornila, že zdravotní dokumentace se ze zákona nikdy nepředává celá a kompletní. "Měla jsem tehdy dovolenou a předat jsem ji ani nemohla," zdůraznila Smékalová. S tím souhlasí i Pištěláková.

13:56 - Státní zástupkyně Ivana Mrvová se pozastavila nad tím, proč Smékalová nechtěla vydat zdravotní dokumentaci obou týraných chlapců. Na tu čekal Klokánek i svědkyně Pištěláková více než čtvrt roku. Navíc se některé části dokumentace ztratily. Pištěláková totiž dostala jen výpis ze zdravotní dokumentace chlapců. "Bylo to napsané na papíru formátu A4 a do mé ordinace ji dovezla přímo kolegyně Smékalová," uvedla svědkyně. Takové praktiky se však žalobkyni Mrvové nezdají normální. S tím souhlasí i Pištěláková. "Ano, je to neobvyklé," přiznala lékařka.

13:49 - "Mluvila jsem s ní vždy jen o odborných věcech. Na schůzích a tak dále. Jinak se spolu nevídáme," zdůvodnila Pištěláková svou neznalost bližších informací o obžalované lékařce.

13:48 - Pištěláková zná obžalovanou lékařku patnáct let. Je ale zajímavé, že za ta léta neví, kde má Smékalová ordinaci, zda má děti a podobně.

13:46 - Výslech znalců skončil, před soud předstoupila svědkyně obhajoby Zdeňka Pištěláková. Ta zná chlapce z dětského krizového zařízení Klokánek. "Jakuba jsem viděla v polovině srpna 2007, Ondřeje asi o měsíc později. Jakuba jsem viděla poté, co mu lékařka z Klokánku nasadila antibiotika, Ondra byl loni v září nachlazený," tvrdí Pištěláková. Podle ní neměla lékařka z Klokánku "normálně zařízenou ordinaci", takže nemohla chlapce důkladně vyšetřit. Také Pištěláková si všimla na tělech chlapců některých poranění. "Hoši měli hlavně na zádech různě dlouhé škrábance. Některá poranění byly ukryté v trenýrkách. Těch bych si nevšimla, protože byla krytá spodním prádlem. Pokud bych je normálně a zběžně vyšetřovala, asi bych si jizev vůbec nevšimla," uvedla Pištěláková, která pracuje jako dětská lékařka už šestadvacet let.

13:38 - Milana Smékalová upozorňuje na prodělané neštovice. "Hojí se jinak. Ondřej měl při neštovicích pleny a jizvy začaly mokvat," řekla lékařka. Podle znalců je ovšem pravdou, že jizvy po neštovicích a po jiném zranění jsou podobné.

13:35 - Stovky ran, které na tělech chlapců znalec našel, byly podle něj diskrétní. "Některé nebyly skoro vidět. Domnívám se, že rány nikdo odborně neošetřil," uvedl Ivan Suchánek. Obhájce obžalované lékařky Lukáš Prudil poukázal na fakt, že některé jizvy mohly být po prodělaných neštovicích. Znalec ovšem namítl, že většina ran byla těsně vedle sebe. A dokonce i na ramenou chlapců. "Poranění ze sportu či jiného druhu jsem si nevšiml. Snad jedině na kolenou Ondřeje. Tam byla zranění, které byla způsobena dlouhotrvajícím tlakem. Například dlouhým klečením či podobně," řekl Suchánek.

13:23 - Znalec se s podobným poraněním, jako měli Ondřej a Jakub, ještě nesetkal. Odmítl spekulovat, že by si je hoši způsobili při sportu. "To je vyloučené," zdůraznil Suchánek, který se pozastavil i nad intenzitou ran. Některé byly dokonce tak velké, že je lze označit jako popáleniny druhého až třetího stupně. "Kromě obličeje byly rány na celém těle. Končetiny, třísla, hýždě a podobně," konstatoval znalec.

13:18 - Plastický chirurg Ivan Suchánek, který měl možnost vidět poranění na tělech Ondřeje a Jakuba, jizvy spočítal. "Desítky ran bylo řezných, popálených míst byly stovky," řekl Suchánek soudu. Jizvy byly různě velké. Vizuálně byly od sebe odlišné. Některé byly zralé a měly zarudlou barvu. Jiné byly vystouplé. "Při vyšetření loni v květnu jsem zjistil, že některá poranění byly i dva roky staré. Možná i více," poznamenal Suchánek. Podle něj nelze přesně stanovit hranici, kdy byly jizvy způsobeny. "Časově se to nedá přesně ohraničit," uvedl plastický chirurg.

13:11 - Před soud předstoupil soudní znalec Ivan Suchánek, který se zabývá plastickou chirurgií na popáleninovém centru Fakultní nemocnice Brno. "Chlapce jsem vyšetřil loni koncem května. Oba měli na tělech mnoho jizev od popálení a několik bodně-řezných ran. Většina byla stará několik měsíců, možná pár let. Ondřej měl na těle jizvu, která byla špatně zhojená," řekl znalec Suchánek. Poranění chlapců vzniklo podle matky dětí Kláry Mauerové v srpnu 2006. Samosoudce Ivo Zummera zajímá, zda jizvy tomuto období odpovídají. "Každé hojení rány je různé. Výsledná vizáž jizvy záleží na ošetření zranění. Poranění na tělech chlapců se mohla stát v srpnu 2006, jak uvedla matka. Na tělech měli chlapci desítky, snad stovky ran," zdůraznil znalec.

13:05 - Soudce požádal svědkyni Pištělákovou, aby počkala na chodbě. Přednost totiž mají při výslechu soudní znalci. Ti mají soudu zodpovědět otázky, které se týkají jizev na tělech osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba. Lékařka Smékalová totiž stále tvrdí, že jizvy neviděla. "Jsem nevinná oběť," zdůraznila obžalovaná lékařka před zahájením dnešního procesu.

13:01 - Jako první svědkyni vyslechne soud lékařku Zdeňku Pištělákovou. Ta je také praktická dětská lékařka.

12:59 - Přesně v jednu hodinu po poledni začal odročený proces s lékařkou Milanou Smékalovou.