ON-LINE POD TEXTEM

Ještě třikrát se šestice obžalovaných v kauze týraných dětí z Kuřimi na Brněnsku vyspí a dozví se, jaký ortel nad nimi vynese brněnský krajský soud. Ten totiž v pátek o půl deváté dopoledne rozhodne, zda pošle aktéry týrání devítiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba do vězení, či nikoliv.

Rozhodování bude mimořádně těžké. Už kvůli tomu, že matka týraných chlapců Kateřina Mauerová i její sestra Kateřina vzaly vinu na sebe. Třetí tyranka, Barbora Škrlová, je podle nich oběť.

„Všechno jsem dělala já. Stejné příběhy krutého týrání jsem slyšela od Kateřiny. Mluvila o Aničce, která zažila ošklivé věci. Věřím, že není možné věřit tomu, že bych nevěděla o hře. Já to taky nevěděla. Bylo mi tehdy devětadvacet. Byla jsem ráda, že se o Aničku mohu starat. Pod odborným vedením Doktora. Nevím, co bych k tomu řekla víc. Nejhezčí okamžiky jsem prožila s dětmi,“ vzlykala Klára při své závěrečné řeči.

V posledním projevu před vyhlášením rozsudku se k týrání přiznala i Kateřina. Chtěla jen, aby ji soud viděl v jiném světle. „Barbora potřebovala mateřskou lásku. Neuměla žít v reálném světě. Nešlo o víru, ale prioritně o psychiku ženy, která byla v pozici dítěte. Moje sestra Báru zná. Tvrzení, že Klára nevěděla, že Anička a Bára je jedna osoba, není pravdivé. Se sestrou jsem se rozhodla, že Báře zařídíme novou identitu. Citově totiž strádala,“ vyprávěla Kateřina začátek příběhu, na jehož konci jsou podlomené duše dvou chlapců.

Kláru a Kateřinu Mauerovou by obžaloba viděla ráda ve vězení deset let, Barboru Škrlovou sedm a zbylou trojici tyranů okolo čtyř let. Takový je návrh státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové v kuřimské kauze týrání chlapců. Jak se rozhodne soud, bude jasné v pátek ráno. Tehdy totiž vynese rozsudek.

ON-LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ

10:02 - Soud končí, rozsudek vynese soud v pátek o půl deváté ráno

10:01 - Barbora Škrlová svou závěrečnou řeč napsala. "Zavírali mě do klecí proti mé vůli. Pokusila jsem se o sebevraždu. Klára na mě křičela: Ty kurvo, celý život budeš pracovat! Měla jsem svázané nohy, ale chtěla jsem skočit z okna. Nepodařilo se mi to. Ondra mi nasazoval pytlík na hlavu a já se dusila. Byla jsem oblepená lepící páskou. Topili mě ve dřezu. Nemohla jsem se vůbec bránit. Klára a Kateřina na mě řvaly. Omlouvám se, že jsem nemohla přijít osobně, ale nemám ráda pouta na rukou. Žádám o spravedlnost," přečetl Novák dopis.

9:58 - Poslední obžalovaný, který je hlavního líčení přítomen, je Jan Turek. I on má teď prostor k tomu, aby řekl soudu, co má na srdci. "O kauze se musí mluvit v širších souvislostech," řekl pouze.

9:57 - Mučící praktiky, které Kateřina s Klárou dělaly, jsou podle Kateřiny špatné. "Svého jednání hluboce lituji a vím, že za něj budu potrestaná. Byla jsem ale ovlivněná někým jiným," uzavřela Kateřina závěrečnou řeč. Kdo ji ale ovlivnil, neřekla.

9:55 - Kateřina nepopřela, že by nevěděla o týrání, ale popřela, že by si týrání vymýšlela. "Nesouhlasím se sestrou, která cíleně dlouhou dobu mlčela. Nemohu ale vidět nespravedlnost, že za chování své sestry mohu já. K největšímů týrání došlo na chatě ve Veverské Bítýšce. Tam jsme kluky zavřely do klecí. Esemesky, které týrání vymýšlely, ale chodily i v době, kdy jsem byla s Klárou. Nemohla jsem je tak psát já. Co se dělo v Kuřimi, pak musím uvést, že Klára Ondru svazovala," prohlásila Kateřina.

9:51 - Kateřina vinu na týrání chlapců nepopřela. Chce jen, aby ji soud viděl v jiném světle. "Barbora potřebovala mateřskou lásku. Neuměla žít v reálném světě. Nešlo o víru, ale prioritně o psychiku ženy, která byla v pozici dítěte. Moje sestra Báru zná. Tvrzení, že Klára nevěděla, že Anička a Bára je jedna osoba, není pravdivé. Se sestrou jsem se rozhodla, že Báře zařídíme novou identitu. Citově totiž strádala," vypráví Kateřina začátek příběhu, na jehož konci jsou podlomené duše dvou chlapců.

9:48 - Závěrečnou řeč pronáší Kateřina Mauerová, teta týraných chlapců. Napsala si ji a bude ji číst. "Nad rámec toho, co jsem napsala, bych chtěla říct pár faktických údajů. Co se týká skutků, toho namočení hlavy do lavoru, pak události předcházející jsou pravda. Byla to hrůza. Nejen pro mě. Zvlášť velká hrůza to byla pro děti," řekla Kateřina a vzala si papír s poznámkami.

9:46 - Klára Mauerová nečeká, že ji soud zprostí viny. "Chci poprosit, abych mohla odejít. Už tu nechci být. Rozhodněte beze mne," požádala Klára soud.

9:43 - V silně emotivním projevu si nasypala popel na hlavu a vzala vinu na sebe. "Všechno jsem dělala já. Stejné příběhy krutého týrání jsem slyšela od Kateřiny. Mluvila o Aničce, která zažila ošklivé věci. Věřím, že není možné věřit tomu, že bych nevěděla o hře. Já to taky nevěděla. Bylo mi tehdy devětadvacet. Byla jsem ráda, že se o Aničku mohu starat. Pod odborným vedením Doktora. Nevím, co bych k tomu řekla víc. Nejhezčí okamžiky jsem prožila s dětmi," vzlyká Klára.

9:41 - Klára tvrdí, že se ničím nekryla. Bezmezně věřila Doktorovi. "Myslíte si, že jako dobrá matka jsem najednou začala bít své chlapečky jen kvůli tomu, že za mnou přišla sestra a řekla, že si z Báry uděláme děcko? To je hloupost. Já jsem celou dobu mlčela, protože jsem se starala o holčičku, kterou týrali někde v Norsku. V České republice byla nelegálně a já se o ní bála. Nechci říct, že jsem hodná nebo zlá. Nevím, proč se to stalo," rozplakala se.

9:37 - Ke slovu se dostala Klára Mauerová. "Je těžké v tuto chvíli něco říct. Půl roku jsem ve vazbě mlčela. Čekala jsem na to, až policie najde Aničku. Nevím, co je pravda a co je lež. Držela jsem se toho, že Doktor existuje. Ano, morbidním způsobem mě Doktor přesvědčil, že Ondra je zlý. Pravda je překroucená. Mám strach. Snažila jsem se, jak jsem mohla. Pro Aničku jsem žila," říká Klára velmi tichým hlasem.

9:34 - Škrlová se pokusila podle Nováka na chatě ve Veverské Bítýšce o sebevraždu. Byla svázaná švihadlem a chtěla umřít. Klára jí v tom zabránila, ale zřezala ji bambusovou hůlkou. "Den na to jí sestry přikázaly, ať strčí Ondrovu hlavu do lavoru. Co měla dělat? Nezbylo jí nic jiného, než poslouchat. Ptám se veřejnosti: Měla Barbora k týrání motiv?" táže se Novák ve své závěrečné řeči, v níž vyzval soud ke spravedlnosti při vynesení konečného verdiktu.

9:27 - Chování Barbory rozděluje podle Nováka lidi na dva tábory. "Můžete ji nenávidět nebo litovat. Barbora je zvláštní, čistá žena s citem pro umění. Nemusí se vám zamlouvat a nemusíte jí věřit. O tom svědčí chování jedné redaktorky, která navštívila Škrlovou ve vazební věznici. Když vyšla ven řekla: Já jí prostě nevěřím, mám s tím problém. Chápu to. Je mi ale špatně z toho, jak se lidé baví na její účet. Třeba na internetu. Je ale pravda, že tento případ je naprosto unikátní. A nejen tím, že ze spisu uniklo tolik informací," zlobí se Novák.

9:22 - Jednání Kláry, která označila Barboru jako tyranku, je podle Nováka účelové. "Klára začala o Barboře mluvit až po deseti měsících. Hovořili o tom, jak topila Ondru v lavoru se studenou vodou. Ale oni ji k tomu donutili. Byla to plánovaná akce zapadající do konceptu převýchovy chlapců. Pokud by to Barbora neudělala, byla by bita," zvýšil Novák intonaci hlasu. Jeho projev je emotivní a hlasitý. V soudní síni je naprosté ticho.

9:16 - Sexualitu Škrlové zkoumala i největší kapacita v oboru, Petr Weiss. "V jeho posudku jsem ale nenašel nic o sexualitě mé klientky," uvedl Novák, který má z celého případu smutný a špatný pocit. Proti Ondřejovi a Jakubovi, kteří byli obětí týrání, nic nemá. "Nelíbil se mi jen jejich výslech. Obhájci seděli ve vedlejší místnosti. Tehdy mi to nevadilo, ale dnes bych se zachoval jinak. Barbora vypovídá pravdu a nic si nevymýšlí. Je přesvědčená, že se má říkat nic jiného, než pravda. Byla tak vychovávaná," doplnil Novák.

9:12 - Ve své závěrečné řeči se Novák opřel i do některých znalců. Psycholožka Marta Skulová prý dělala posudky jak na běžícím páse a její "prací" se údajně zabýval i pražský městský soud. "Například její posudky v kauze Berdychova gangu museli jiní znalci zcela přepracovat," zdůraznil Novák. Obhájce také nechce, aby soud dělal z Barbory simulanta. Byť revizní znalci zjistili, že jeho klientka netrpí epilepsií, podle Nováka je nemocná. "Rychle schudla. Ano, nechala si odoperovat prsa, ale to je její věc. Co na tom, že si na plastiku nevzpomíná," uvedl Novák.

9:05 - Hra na někoho cizího není podle slov Richarda Nováka trestná. V závěrečné řeči nyní rozebírá tři znalecké posudky na Barboru Škrlovou. "První posudek byl vypracovaný naprosto nehorázně. Posuzovali v něm trestný čin, což s prací znalce nesouvisí. Nemám důvod své klientce nevěřit. Pokud Barbora tvrdí, že do ní někteří lidé sypali léky, pak tomu věřím. I přesto, že znalci zjistili, že Škrlová nebyla v době páchání trestného činu pod vlivem léků ani drog," poznamenal Novák,

9:01 - Obhájce Škrlové tvrdí, že nic není jen černé nebo bílé. "Nikdy jsme se nedozvěděli, co se našlo při domovních prohlídkách. Nebo to, co je obsah spisu v případu obchodování s lidmi, který policie nakonec odložila a ukončila jeho vyšetřování. Je zřejmé, že když se policisté neptali, pak se nic nedozvěděli. Policie navíc vyslýchala Barboru mnohdy bez mé přítomnosti. Taková práce s důkazy není přece možná," poznamenal Novák. Ten nesouhlasí ani s tím, že státní zástupkyně rozšířila obžalobu o týrání, kterého se podle Nováka Škrlová nezúčastnila. "Barbora v inkriminované době vážila čtyřicet kilogramů. A byla pod obrovským tlakem," upozornil obhájce.

8:56
- Nesnadný život popsala Škrlová nejen jihomoravským vyšetřovatelům, ale i detektivům z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Všem tvrdí, že je oběť. "Vyrůstala v prostředí, kde ji pořád někdo něco přikazoval. Například: Ty kurvo, budeš sloužit. Jestli ne, tak dostaneš. A podobně. Policie však uzavřela vyšetřování tím způsobem, že ona je původkyně všeho zla. Na týrání Barbory jsou však důkazy, ale ty se k soudu nedostaly. Proto jsem chtěl vyslechnout další svědky. Například jednu ženu z Luhačovic, která mou klientku našla v zakrváceném pyžamu a totálně zdeptanou," řekl Richard Novák.

8:52 - Škrlová se rozhodla, že nebude ve věci svého stíhání nevypovídat. Kvůli tomu, že je ve stejné věci stíhaný i její bratr Jan. "Policie na ní zaútočila. Zeptala se, jak to bylo s Aničkou. Barbora se roztřepala a sesypala. K jejímu zhroucení pak stačilo obvinění z týrání. A to jen na základě dopisu Kláry Mauerové a výpovědi Ondřeje, kteří týrání popsali. Později se Barbora rozhodla spolupracovat. Napsala třicet listů poznámek, které chronologicky popisují její život. Policie a státní zástupce učinili ale věc nevídanou. Místo toho, aby prověřili výpověď mé klientky, začali ji zkoumat psychologové. Bez toho, aniž bych o tom věděl. Když jsem se zeptal, proč neprověřuje policie výpověď, řekli mi, že jí nikdo nevěří," upozornil Novák.

8:46 - Vazba, v níž je Škrlová od letošního ledna, nemá podle Nováka oporu v zákoně. "Do konce loňského listopadu mohla cestovat po celém světě. Pak vydal soud příkaz k zatčení. Policie nevěděla, jak ji dostat do České republiky. Jenom za to, že se vydávala v Klokánku za Aničku. Soud ale rozhodl, že její jednání nebylo trestné. Rozsudek navíc nabyl právní moci. Od února je ale stíhaná v kuřimské kauze. Do dnešního dne je však za mřížemi. Nepřál bych nikomu to, co Barbora zažívá. Pobyt ve vazbě je pro ní devastující a zničující," hřímá Richard Novák.

8:44
- Závěrečnou řeč přednáší obhájce Barbory Škrlové, advokát Richard Novák. Tvrdí, že kauzy jsou dvě. Jedna má název Kuřim a druhá Barbora Škrlová. "Nikdo z kompetentních míst mi nevysvětlil, proč je stíhaná. Barbora sama iniciovala návrat z Norska do České republiky. Letos v lednu byla hledaná jako svědkyně. Jakmile vstoupila na českou půdu, policie ji zatkla. Policistů bylo na letišti v pražské Ruzyni tolik, jako by chtěli zavřít drogového bosse. Ona ale není zločinec," řekl Novák.

8:40 - Jednání Barbory Škrlové je podle Holuba nafouknuté. "Jestliže jí hrozí sedm let vězení za to, že namáčela chlapce v lavoru, pak by měly dostat sestry Mauerovy vyjímečný trest," uzavřel Holub.

8:39 - O slovo se přihlásil obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub. "Přemýšlel jsem o závěrečné řeči státní zástupkyně. Hovořila o tom, že manipulovala s Klárou Mauerovou. To je irelevantní. Jsem přesvědčen, že vyjádření státní zástupkyně je snaha jakýmkoliv způsobem zdůvodnit její trestní stíhání. To je absurdní. Chybí totiž elementární věc. A sice popis skutku," prohlásil Holub s tím, že média návrhy trestů pro obžalované zkreslila.

8:36 - V soudní síni je ještě z obžalovaných Jan Turek. Hana Bašová alias teta Nancy a Jan Škrla se hlavního líčení také účastnit nebudou. Požádali totiž o konání procesu v jejich nepřítomnosti.

8:35 - Eskorta přivedla do soudní síně Kateřinu a Kláru Mauerovou. Barbora Škrlová zůstala v brněnské vazební věznici a jako obvykle se hlavního líčení nezúčastní.