„Bytový odbor magistrátu potvrdil, že v Černovicích nikdo nepochybil. Osobně se ale domnívám, že proces schvalování bytů by měl vypadat jinak," řekl v pátek Brněnskému deníku Rovnost náměstek primátora zodpovědný za městský majetek Oliver Pospíšil.

Městská část totiž v rozhodování o prodeji vynechala své zastupitelstvo. „Spokojili se s záměrem prodeje, který schvaluje brněnské zastupitelstvo. Náš bytový odbor připustil, že je to dostatečné. Celou věcí se ale ještě budeme zabývat. Doporučíme, aby se příští privatizace nevyhnula ani černovickému zastupitelstvu," doplnil náměstek. Že je privatizace v této městské části v souladu se zákony, potvrdila i právnička Aneta Judová z Transparency International. „Majitelem domů není městská část, ale město. Proto privatizace nemusela projít zastupitelstvem Černovic," řekla právnička.

Na možný problém v Černovicích upozornila v minulých týdnech televize Nova. Poukazovala na dva případy, kdy černovičtí politici výhodně koupili čerstvě zprivatizované byty. „Před pěti lety jsem získala byt na Slámově ulici od Pavla Vítečka za asi tři sta tisíc korun. Na koupi i ceně jsme se domluvili. Peníze na privatizaci jsem mu půjčila," řekla Brněnskému deníku Rovnost místostarostka Černovic Petra Quittová.

Kdyby privatizovaný byt Víteček prodal za plnou cenu, získal by více než milion korun. „O žádné peníze jsem nepřišel. Na byt jsem stejně peníze neměl. Spořitelna mi bez ručitele půjčit nechtěla. Proto jsem využil nabídky místostarostky. Byt mám na dožití. Navíc mám právní záruku, že mi nikdo nezvedne nájem. Vadí mi, že média Quittovou stále z něčeho obviňují. Neudělala nic špatného," řekl Víteček.

Jsme známí

Od důchodkyně výhodně koupil byt ve Slámově ulici i černovický zastupitel a předseda bytové komise Gustav Harnach, „Paní mě sama požádala, abych byt odkoupil. Byla totiž zadlužená. Na byt jí půjčila rodina. Po koupi si ale úmysl rozmysleli. Osmdesátiletou paní totiž nastěhovali k sobě a byt chtěli věnovat synovi. Důchodkyni ale bydlení u rodiny nevyhovovalo, přestěhovala se zpátky. Rodina pak chtěla peníze obratem vrátit," sdělil Harnach, který byt od důchodkyně koupil letos v září za necelých čtyři sta tisíc korun. „Že může důchodkyně byt užívat do smrti, má pojištěno smlouvou. Zárukou pro ni je i stálé nájemné," řekl Harnach. Doplnil, že si důchodkyni nevytipoval. „Jsme známí již několik let," řekl zastupitel. Důchodkyni se Brněnskému deníku nepodařilo kontaktovat.

Podle právníků je v pořádku i tento postup. „Návaznost těchto kroků je sice kontroverzní, není ale protiprávní," řekl odborný asistent Jiří Krejča z Transparency International.

Starosta Černovic Jiří Hladík potvrdil, že podezření na nekalé praktiky neměl. „Všechno proběhlo, jak mělo. Kdyby tomu bylo jinak, katastrální úřad by změny ve vlastnictví nezaregistroval," sdělil. O jednání s magistrátem se odmítl vyjádřit.