V Brně se nachází asi sto tisíc hrobů. „Neudržovaných je zhruba třicet procent,” odhadl ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula. Dodal, že se počet osiřelých hrobů mírně zvyšuje.

Největší problém s neudržovanými hroby je na brněnském Ústředním hřbitově, kde je celkem pětasedmdesát tisíc hrobových míst. „Na malých hřbitovech se o hroby lidé starají. Soused by souseda jinak pomluvil,” vysvětlil Šamšula.

Někteří lidé volí místo časově náročné údržby hrobu jiné řešení. Třeba rozptylovou loučku. „Klasický hrob je z hlediska místa často těžko dostupný. Kdo by se o něj také staral, až já umřu. Příbuzní navíc rozptyl chtěli sami a vždy, když za nimi na hřbitov jdu o Dušičkách nebo Štědrém dni, přinesu jim svíčku. Ve čtvrtek to nestihnu, na hřbitov ale zavítám v sobotu,” zmínila Miroslava Piškulová z Brna.

Odklon od tradičního pohřbívání je podle Šamšuly trend. „Zaznamenáváme postupný pokles pohřbů do země. Lidé spíše volí kremaci,” popsal.

Jsou i lidé, pro které hřbitov není podstatný a nezavítají tam ani ve čtvrtek. „Duše blízkých jsou pořád s námi a nemusíme kvůli tomu nikam chodit,“ svěřila se Brňanka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

ELIŠKA POSPÍŠILOVÁ