Na jaké společné otázky respondenti odpovídali?

1. Proč jste se rozhodl(a) kandidovat?

2. Co považujete za nejpalčivější problém Brna a jak ho chcete pomoci řešit?

3. V jakém výboru horní komory byste chtěl(a) působit a proč?

4. Jak hodláte skloubit práci v Senátu s vašimi dalšími aktivitami a rodinou?

5. Máte nějaké životní krédo?

Moravský patriot Blažej Zajíc usiluje ve volbách v Jihomoravském kraji o hlasy voličů. O to stejné se snaží třeba i jen osmnáctiletá studentka Sára Nekvasilová.
Krajské volby jako souboj generací: 18letá studentka vs. 83letý moravský patriot

Šabatová: Je nutné posílit služby pro potřebné

Bývalá ombudsmanka Anna Šabatová kandiduje jako nezávislá s podporou třeba Zelených. Úřad veřejného ochránce práv řídila šest let.

1. Svoji kandidaturu jsem dlouho zvažovala, a přece jen u mě nakonec převážilo vědomí, že bych ráda měla možnost věci ovlivňovat. Myslím si, že zkušenost, kterou mám s fungováním státní správy, má málokdo.

2. Hlavní role Senátu je posuzování zákonů, které přijala Poslanecká sněmovna, tuto univerzální roli musíme mít stále na paměti. Brno, stejně jako další města, by potřebovalo přijmout zákon o sociálním bydlení, aby se posílily terénní sociální služby pro důchodce i handicapované a aby byla zajištěna terénní hospicová péče. Většina lidí nechce umřít v instituci, ale ve svém přirozeném prostředí. Město je třeba připravovat opatřeními na klimatickou změnu zelenými střechami nebo ochranou domů nejen před zimou, ale i vedrem a podobně.

3. Umím si představit více výborů, ústavně-právní, Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku či Výbor pro záležitosti Evropské unie.

4. Žádné další zaměstnání mít nebudu. Dokázala jsem už i práci ombudsmanky sladit s péčí o svého manžela, takže věřím, že dokážu i práci senátorky.

5. Ne, snažím se žít v souladu se svým svědomím.

Starosta Znojma Jan Grois jako Superman.
Kuriózní předvolební kampaně: starosta Superman i slogan o suchu jako z hospody

Zúročím celoživotní zkušenosti, říká Kraus

Dvanáct let řídil Roman Kraus Fakultní nemocnici Brno. O Senát usiluje s podporou ODS a TOP 09.

1. Chci zúročit celoživotní zkušenosti. Jako ředitel Fakultní nemocnice Brno jsem se mohl podílet na řešení řady komplexních problémů společnosti, a to nejen ve zdravotnictví. A věřte mi, že každodenní setkávání s lidmi, kteří se stali pacienty bez ohledu na věk, profesi, vzdělání nebo sociální postavení, přináší mnoho poznání.

2. I když jsem přesvědčený o tom, že je Brno skvělé místo pro žití, problémů k řešení, které je potřeba řešit, je vždy dost. Doprava, špatná koordinace činnosti zdravotnických zařízení, nedostatek dostupného bydlení pro mladé, chybí i dostatek kvalitní zdravotně sociální péče pro důchodce. Musím i upozornit na malou informovanost o hrozících problémech se zásobováním města pitnou vodou. Mým přínosem k řešení může a musí být zodpovědná práce v Senátu.

3. Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku. Propojení sociální a zdravotní politiky je nutné. Určitě stojí za úvahu také spojení obou ministerstev.

4. Práce v Senátu bude mou hlavní aktivitou a zájmem. Rodina mě podporuje již dnes a bude tomu tak i v budoucnu.

5. Slušnost není slabost.

Ilustrační foto.
Kdo půjde do voleb s jedničkou, kdo s jedenáctkou? Kandidáti znají svá čísla

Rais: Prosadím zákony zvyšující důchod

Sedmým rokem je Karel Rais poslancem za hnutí ANO. Dřív působil jako rektor Vysokého učení technického v Brně.

1. Vstupem na půdu Senátu bych chtěl využít svou dlouholetou politickou, manažerskou a akademickou práci, která je a byla spojena hlavně s budováním vědeckovýzkumné a pedagogické infrastruktury města Brna.

2. Pominu-li katastrofickou situaci v dopravě, třeba v Žabovřeské, což je jednoznačně problém vedení Brna a magistrátem řízených firem, pak za největší problém považuji existenční ohrožení nízkopříjmových rodin a důchodců vlivem dopadů koronovirové epidemie. V Senátu prosadím zákony, které zvýší průměrný důchod. Budu věnovat pozornost poskytovatelům sociálních služeb, nejenom zlepšením jejich finančních podmínek. Musíme modernizovat sociální zařízení a podstatně navýšit kapacity služeb v regionu Brna, například výstavbou nových pavilonů pro důchodce z Kociánky.

3. V sociálním a ve výboru pro vzdělání, vědu a výzkum.

4. Už sedm let jezdím mezi Prahou a Brnem, zásluhou tolerantní manželky mám problém řešen. Jsem schopný skloubit Senát s pedagogickými a rodinnými aktivitami v Brně.

5. Nebát se a nekrást.

Nadhledová vizualizace průtahu Bystrcí od Sdružení Pelčák a partner architekti a HBH Projekt.
Schváleno: D43 povede přes Bystrc. Ohrožuje naše zdraví, tvrdí odpůrci trasy

Je třeba nevzdávat se bez boje, míní Tomáš

Od roku 2017 je Tomáš Tomáš přednostou ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Je lidoveckým kandidátem.

1. Do Senátu jsem se rozhodl kandidovat proto, že si myslím, že se člověk má vždy někam posouvat. I přesto, že mám práci, která mě plně uspokojuje a jsem uznávaným odborníkem ve svém oboru nebo právě proto, se domnívám, že v Senátu bych mohl být platným členem horní komory.

2. Ze svého pohledu vidím problémy ve zdravotnictví. Rajonizace, absence zastřešující krajské nemocnice a další. Samozřejmě další problémy, jako je doprava, situace brněnského výstaviště, nedostatek startovacích a sociálních bytů.

3. Zdravotní a sociální, eventuálně školský, jsou to obory, kterým rozumím.

4. Na tuto otázku nedokážu plnohodnotně odpovědět, i když mám představu o rozsahu práce senátora, řešil bych ji až po podrobném seznámení s náplní práce a rozsahu časového harmonogramu. Ale myslím si, že se dá práce a rodinný život skloubit.

5. Nevzdávat se bez boje a neustále se snažit postupovat dál.