Hlasy Jihomoravanů se budou všechny tři strany snažit získat díky jedné kandidátce. Lídrem bude současný lidovecký hejtman Jan Grolich, hned za ním bude figurovat nynější hejtmanův náměstek a blanenský starosta za občanskou demokracii Jiří Crha. „Celé složení kandidátní listiny oznámíme v nejbližších dnech,“ sdělil Deníku jihomoravský regionální manažer občanských demokratů Michal Pátek.

Již v uplynulém roce si jednotlivé strany odhlasovaly ty uchazeče, které budou chtít na společnou kandidátku koalice Spolu zařadit. Kromě Crhy se tak na kandidátní listině objeví starosta Brna-jihu David Grund, krajští radní Karel Podzimek a Karel Jurka nebo jihomoravský radní pro oblast investic Vladimír Šmerda.

Starostka Boskovic Jana Syrovátková.
Třenice u Starostů kvůli volbám: nesouhlas s místem pro starostku Boskovic

Za lídra TOP 09 zvolili straníci starostu Branišovic na Brněnsku Marka Sovku. „Věřím, že v krajských volbách budeme úspěšní a po vzoru mého působení v obci bych se rád věnoval regionálnímu rozvoji, kultuře a folkloru,“ netajil se Sovka svými ambicemi.

Kromě něj vybrali členové TOP 09 na kandidátku také stávajícího krajského zastupitele Michala Doležela, letovického starostu Petra Novotného nebo Petra Koláře a Dagmar Seidlovou. Jaká konkrétní místa si uchazeči o zastupitelská křesla na kandidátce koalice Spolu rozdělí, nicméně zatím není jasné.

Jihomoravský politik Michal Hašek.
Inspirací je příběh Ficovy strany, říká po návratu do politiky exhejtman Hašek

Jedničkou Sociální demokracie se pro podzimní volby do krajského zastupitelstva stane dlouholetý starosta brněnské Líšně Břetislav Štefan. Ten se v minulosti neúspěšně ucházel o post předsedy Sociální demokracie. „Z dalších osobností lze uvést například starostu Slavkova u Brna Michala Boudného,“ vyjmenoval krajský volební manažer sociálních demokratů Petr Šikula.

Dalšími osobnostmi politického uskupení pro krajské volby budou Vít Rajtšlégr, Petr Šafařík, Libor Rybka či David Malinkovič. „Sociální demokracie se definitivně vyrovnala s minulostí, poučila se z vlastních chyb a staví na osobnostech, které jsou úspěšné ve veřejném životě a mají dlouhodobou podporu a důvěru občanů,“ doplnil Šikula.

Starosta Blanska Jiří Crha.
Nové povinnosti pro starostu Blanska, Crha bude náměstkem hejtmana

Kompletní kandidátku představili ve středu na tiskové konferenci Starostové a nezávislí, kteří do krajských voleb půjdou samostatně. Z prvního místa bude o hejtmanskou funkci zápolit dosavadní starosta Kyjova na Hodonínsku a náměstek hejtmana František Lukl. Dvojkou bude starosta Brna-severu a krajský radní Martin Maleček, trojkou krajský předseda Starostů a nezávislých a starosta Železného Radomír Pavlíček.

„Přál bych si, aby stávající krajská koalice pokračovala ve své práci. Ačkoli nemusíme mít na všechno stejný názor, dokážeme vždy najít střední cestu,“ nechal se slyšet náměstek hejtmana za Starosty a nezávislé František Lukl.

Michal Hašek.
Kdo je Michal Hašek? Dobrovolný hasič i muž mnoha kauz s neexistující mluvčí

Od konce loňského září mají o své lídryni jasno jihomoravští Piráti. Na nejvyšší pozici krajské kandidátky zvolili členové strany současnou radní pro sociální a rodinnou politiku Janu Holomčík Leitnerovou. Jejími hlavními prioritami jsou rozvoj terénních služeb, podpora preventivních služeb a rozvoj sociálně zdravotní oblasti.

„Témat k řešení je samozřejmě více, ať už jde o připravenost na klimatickou změnu, ochranu krajiny a půdy či rozvoj školství a regionů. Věřím, že se nám povede ukázat, kolik práce jsme ve vedení kraje odvedli,“ řekla po svém zvolení Holomčík Leitnerová.

Mezi možné kandidáty patří i bývalý primátor

Jako možného kandidáta na jihomoravského hejtmana označují někteří bývalého brněnského primátora Roberta Vokřála. Ten své politické síly v uplynulých měsících spojil s Přísahou Róberta Šlachty. „O lídrovi krajské kandidátky v Jihomoravském kraji se rozhodne v březnu stejně jako o celé kandidátce Přísahy,“ sdělil mluvčí hnutí Ondřej Požár.

V obměněné podobě bude pravděpodobně opětovně kandidovat i uskupení Spolu pro Moravu, jehož zastupitelský klub aktuálně tvoří starosta Židlochovic na Brněnsku Jan Vitula, starostka brněnského Nového Lískovce Jana Drápalová a židenický starosta Petr Kunc.

Ilustrační foto.
VIDEO: V šalině si stěžoval na hlasitou hudbu. Na Osové muže vyvlekli a zbili

„Finální kandidátku teprve představíme, ale současní zastupitelé by se na jejím čele měli znovu objevit. První pětici zřejmě doplní ještě brněnská zastupitelka za Zelené Jasna Flamiková a já,“ upřesnil zastupitel brněnské Bystrce Matouš Vencálek.

S žádostí o vyjádření se Deník obrátil rovněž na hnutí ANO, mezi jehož nejvýraznější krajské představitele patří třeba bývalý hejtman Bohumil Šimek a vyškovská politička Karin Šulcová. Do doby vydání článku se však redakci nepovedlo získat odpovědi. Stejná situace nastala také v případě SPD a KSČM.