Místní na sociálních sítích debatují, že by na místě nově mohla být samoobsluha Billa nebo Penny. Zástupci městské části nyní jednají se společností, která prošla výběrovým řízením.

O prostory, ve kterých sídlila prodejna potravin ENAPO, projevili podle starosty městské části Brno-Líšeň Břetislava Štefana zájem zástupci velkých firem.

„Po výběrovém řízení máme nejvhodnějšího uchazeče. Je to nadnárodní korporace, která je připravená v místě hodně investovat. Zatím ale nechceme nic zveřejňovat, abychom nevzbudili přehnaná očekávání,“ sdělil Deníku líšeňský starosta.

Aby o zájemce nepřišel, odmítl zatím starosta potvrdit, jestli uvolněné místo nově osídlí jeden z diskutovaných řetězců. „Prvně potřebujeme mít podepsanou smlouvu a ta v této chvíli podepsaná není. Aktuálně stále jednáme,“ informoval Štefan.

Dopravní značení před hlavním nádraží je neplatné od 27. prosince. Město značky nechá odstranit v pondělí.
Zrušená pěší zóna u nádraží v Brně: týden neplatné značky odstraní v pondělí

O možném nahrazení prodejny potravin obchodem Billa nebo Penny informovalo například v listopadu na Facebooku opoziční uskupení Sousedé z Líšně. „Na zasedání zastupitelstva jsme se na to ptali místostarostky, protože víme, že je objekt prázdný a lidé se na něj ptají. Místostarostka zmínila, že se konalo výběrové řízení a že by tam pravděpodobně mohl být jeden z řetězců,“ informovala zastupitelka za uskupení Sousedé z Líšně Andrea Ondrůjová s tím, že zatím nemá dostatek informací o tom, kdo prostor převezme.

Místní Hita Norferová chodívala do prodejny potravin nakupovat, dokud se loni v létě nezavřela. „Máme tu sice večerku, takže základní věci se sehnat dají, ale samoobsluha by se tu určitě hodila. Preferenci nemám. V ENAPU mívali některé zboží dražší než třeba v Albertu, ale kupovala jsem tam dobré pečivo,“ vylíčila žena z Líšně.

Brněnská národní výstava psů první lednovou sobotu 2024.
Psi na každém kroku. Prohlédněte si zvířecí krasavce Brněnské národní výstavy

O stavbě nazývané Kotlanka lidé diskutují i v souvislosti s dlouho plánovanou rekonstrukcí. „Jednáme samozřejmě i v návaznosti na to, že je potřeba opravit vrchní část budovy. Peníze na opravy vyčleněné máme a procesně jsme nachystaní. Bavíme se v řádu desítek milionů korun, což je pro nás jako pro obec velká částka,“ popsal Štefan. Podotkl, že nejdříve je potřeba uzavřít smlouvu, která bude jednotlivé kroky specifikovat.

Zástupci městské části podle něj od roku 2012 ročně vyčleňují na rekonstrukci až dva miliony korun, projekt však zatím žádný místostarosta nezpracoval. „Toto obchodní centrum, které patří městu Brnu a je svěřené do užívání městské části, je dlouhodobě opomíjené a neudržované,“ uvedla už před časem tehdejší místostarostka Iva Kremitovská v tiskové zprávě.

Brněnská ulice v Modřicích před koncem roku 2023.
Velké díry v silnici v Modřicích. Řidiči tam ničili pneumatiky, zní od obyvatel

Rekonstrukce bude podle Štefana náročná, v budově je potřeba vyměnit kanalizaci i technologie. „Velký korporát, se kterým jednáme, vypočítal délku prací asi na rok. Zhruba polovinu času zaberou projektové práce,“ doplnil starosta.