Na letošní první návštěvu letního kina se těší třeba Václav Piták, který chodívá na promítání na dvoře Městského divadla Brno. „Je skvělé, když chytneme místo u stolu, protože po celou dobu projekce pořád někdo obsluhuje. Donesou nám třeba pivo, dáme si jídlo a u toho koukáme na film. Na novější nebo zajímavější filmy je ale nutné dělat rezervace,“ vysvětlil Brňan.

Letní kino Amfiteátr v Čertově rokli letos promítá třetím rokem. „Děláme to jako dobrovolníci podle svých časových možností. Máme skutečně přírodní kino, kam je potřeba natáhnout elektřinu a zavěsit mezi stromy plátno,“ uvedl organizátor Martin Cibula.

Kina pod širým nebem
Letní kina v Brně:
Špilberk, dvůr Městského divadla v Brně, Scalní letňák, Amfiteátr Čertova rokle, nádvoří Úřadu městské části Brno-střed

Letní kina na Brněnsku: Tišnov, Ivančice, Kuřim, Pasohlávky, Rebešovice, Rosice, Vysoké Popovice, Zastávka, Říčany, Tetčice, Zbýšov

Denně mohou lidé zhlédnout film na nádvoří radnice Brna-středu v Dominikánské ulici. Novinkou letos budou vzpomínková témata. „V srpnu věnujeme jeden den promítání invazi vojsk do Československa. Vstup bude zdarma,“ lákala mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

V Letním kině Špilberk odstartují sezonu ve významný den americké historie. „Začínáme 4. července a budeme promítat Den nezávislosti. Návštěvníkům nabídneme hotdogy, panini, popcorn a nějaké tekuté občerstvení,“ zmínil organizátor Oldřich Vojáček.

Kromě filmů se mohou lidé těšit na koncerty i divadelní představení. „Každoročně organizujeme jedno benefiční promítání a výdělek z něj putuje na konto dětské onkologie. O promítaném filmu hlasují lidé v anketě. Loni jsme vybrali pětadvacet tisíc korun,“ doplnil Vojáček.

V Tišnově zahájí promítání pod širým nebem 30. června. „Stejně jako loni začínáme programem Naslepo. Lidé přijdou a nevědí, jaký film budeme promítat. Zaplatí až potom podle toho, jak se jim to líbilo. Loni přišlo asi osmdesát lidía máme s tím dobré zkušenosti,“ popsal zahájení vedoucí tišnovského kina Svratka Filip Navrátil.

Rebešovice navštěvují se svým Kinematografem na cestách bratři Čadíkové. „Jezdí po obcích a zastavují se i u nás. Loni jsme promítali poprvé a lidé byli celkem spokojení,“ popsal rebešovický starosta Stanislav Němec. Výtěžek z dobrovolného vstupného posílá obec na charitu.

Letos se letního kina nedočkají Brňané na koupališti Riviéra, které sezonu zahajuje za týden. „Zahajujeme zkušební provoz, takže letos kino není možné,“ zdůvodnil vedoucí střediska Petr Mihola. Kino by si mohli návštěvníci koupaliště užít příští rok.