Za jednadvacet hodin dokument podepsalo asi 2750 lidí. „Prostor vnímáme jako zcela unikátní, v brněnské kulturní scéně výjimečný a v možnostech využití nezastupitelný," uvedli autoři petice.

Kino v únoru na čas přerušilo svůj provoz na základě posudku statika. Ten označil konstrukci budovy, kde kino sídlí, za nevyhovující. „V současné chvíli Scala funguje na výjimku statika až do třicátého června, a následně zde budou muset odborníci udělat podrobný statický posudek,” přiblížil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. O špatném stavu budovy ví představitelé města už několik let. V plánu byla velká rekonstrukce, ale stav objektu se letos zhoršil.

Brněnské Divadlo Polka Polívky.
Kino Scala a Divadlo Bolka Polívky v Brně zavírají: havarijní stav střechy

Od roku 2013 kino navštívilo více než milion hostů. Podporovatelé petice chtějí brněnskému magistrátu připomenout, že je Scala místem s nezaměnitelnou atmosférou a početnou komunitou. „Až petici obdržíme oficiálně, zástupci města se jí budou věnovat,” sdělil Poňuchálek.

Na podzim Scala může oslavit deset let fungování a pro výuku ji využívá například Ústav filmu a audiovizuální vědy Masarykovy univerzity. „Jde nám především o zachování Univerzitního kina Scala coby vysoce aktuálního, vskutku ojedinělého vzdělávacího, kulturního a společenského průsečíku,” zdůraznili vedoucí ústavu Pavel Skopal a jeho zástupce Radomír D. Kokeš v otevřeném dopisu primátorce Markétě Vaňkové v polovině dubna.

Kdy a za jakých okolností se znovuotevře Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala v centru Brna, zatím není jasné. Vyhodnocení dosavadního zkušebního měření představí stavbaři v pátek.
Znovuotevření Divadla Bolka Polívky a kina Scala v Brně? Zatím nejasné

Vyučování v prostorách kina zažila i vysokoškolská studentka Anna Pospíšilová. „Výuka tam byla fajn, prostředí pro mě bylo méně stresující než na fakultě,” komentovala mladá žena. Na předmět Literatura ve filmu docházela v semestru každé pondělí.

Výhodou kina je podle Pospíšilové akustika i pohodlnost sezení. „Vždy jsem z hodin odcházela se zážitkem a dobrou náladou. Kdybych předmět měla v nějaké posluchárně ve škole, neužila bych si ho tolik,” dodala.

Hledání náhradních řešení

Snahu o zachování Scaly podporuje i Masarykova univerzita. „Je potěšující vidět, kolik lidí osud Scaly zajímá a vnímáme to i jako ocenění práce, kterou se v posledních deseti letech podařilo ve Scale a se Scalou udělat,” konstatoval mluvčí univerzity Radim Sajbot. Podle něj vedení vysoké školy aktivně prosazuje hledání možných náhradních řešení pro případ, že by se kino potýkalo s dlouhodobější odstávkou.

Brněnské Divadlo Polka Polívky.
Konec omezení. Divadlo Bolka Polívky i kino Scala v Brně otevřou v pondělí

O budoucnosti Scaly s Masarykovou univerzitou jednají také představitelé města. Pro fungování kina má být rozhodující podrobný technický průzkum budovy, na jehož výsledky obě strany čekají.

Statik má do třicátého dubna navrhnout harmonogram průzkumu budovy. Může trvat dva až čtyři měsíce a nelze jej dělat za provozu. V ideálním případě se má uskutečnit v červenci a v srpnu. „Můžu ujistit všechny příznivce tohoto unikátního prostoru, že vedení Masarykovy univerzity dělá vše pro to, aby čas i úsilí těch, kteří ze Scaly vytvořili brněnský kulturní stánek prvního řádu, nevyšly naprázdno,” poznamenal Sajbot.

Brněnské Divadlo Polka Polívky.
Nový domov v Brně pro Divadlo Bolka Polívky? Možnost je Bakalův sál v Bílém domě

Zatímco pokračování Scaly je nyní s otazníkem, vedení města už našlo náhradní prostory pro Divadlo Bolka Polívky, které sídlí ve stejné budově. Podle vyjádření primátorky Vaňkové se téměř jistě přesune do sálu Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí.

LUCIE BURIANOVÁ