Scala se těmto centrům zábavy už nevyrovná. Na její modernizaci ale chybí peníze. Město proto uvažuje, že známé kino uzavře.
Naopak další brněnská kina Lucerna a Art se do konce letošního roku dočkají digitalizace. Ta jim umožní promítat i nejnovější filmy. S digitalizací Scaly ale už brněnský magistrát nepočítá. „Vzhledem k velikosti tohoto kina by to bylo velmi drahé. Navíc je tam nutné opravit i nábytek. V rozpočtu města však nejsou peníze. Začínáme přemýšlet o jiném využití těchto prostor. O osudu kina rozhodneme v následujících týdnech,“ uvedl náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.

Některé Brňany případný zánik Scaly bude mrzet. „Do multikin nechodím. Atmosféra ve starých kinech je zcela jiná,“ tvrdí například studentka Tamara Hubáčková.

Zánik Scaly připustil i vedoucí brněnských kin Daniel Zásměta z turistického informačního centra. „Příští týden bude možná o osudu Scaly jasno. Je však pravda, že roční náklady na kino jsou vysoké. A k dalšímu provozu je nutná digitalizace. Ta však stojí zhruba deset milionů korun, které od města určitě nedostaneme,“ upozornil Zásměta. Podle něj město ročně přispívá na provoz kina milion korun. Na vstupném a pronájmech vybere necelých dva a půl milionu.

Digitalizace se naopak dočká druhé brněnské kino Art. „Tam digitalizace vyjde asi na dva a půl milionu. Hotová bude ještě letos. Provoz kina chceme zachovat. Svým programem se totiž odlišuje od současných multikin. Ročně ho navštíví přes pětadvacet tisíc diváků,“ podotkl Zásměta.

Mezi pravidelné návštěvníky Artu patří i studentka Hubáčková. „Na letošní rok jsem si koupila permanentku. Líbí se mi, že tam promítají i starší filmy a ne jen současné komerční hity,“ řekla dívka.

Filmy v digitálním formátu bude příští rok promítat i kino Lucerna. To paří brněnské městské části Žabovřesky. „Vypsali jsme výběrové řízení na firmu, která promítací zařízení zmodernizuje. Bez digitalizace by kino nemohlo dál fungovat. Do dvou let se totiž přestanou filmy natáčet na klasické filmové pásy, ze kterých nyní promítáme,“ uvedl starosta Žabovřesk Marek Šlapal. Kino je podle něj pro Žabovřesky důležité. „Navštěvují jej lidé, kteří chtějí zažít klidnější atmosféru starých kin. Kino navíc často plní žáci ze základních škol,“ uvedl Šlapal.

Radnice na digitalizaci kina vyčlenila tři a půl milionu korun. „Rada Jihomoravského kraje nám navíc schválila dotaci na rekonstrukci vstupních dveří. Obě modernizace chceme stihnout ještě letos,“ dodal starosta.

37 diváků
průměrně přišlo minulý rok na jeden film do brněnského kina Scala.
To ve stejném roce odehrálo 744 filmů, které vidělo celkem 27 713 lidí. V druhém městském kině Art navštívilo průměrně jeden film dvaatřicet lidí. Celkově jich podle statistik Turistického informačního centra města Brna do kina přišlo 25 196.