Protipovodňová opatření provedená v etapách 7 a 8 ochrání před velkou vodou šest tisíc lidí bydlících v okolí Svratka a také jejich majetek. „Řeka se úpravami Brňanům zpřístupní, nábřeží využijí k rekreaci a volnočasovým aktivitám,“ zmínila brněnská primátorka Markéta Vaňková.
Stavbaři vybudují kolonádu podél Poříčí, přes pět kilometrů pěších cest a přibližně tři kilometry stezek pro chodce a cyklisty. Koryto řeky upraví tak, že odstraní současné vysoké valy. Velká voda se díky tomu může v budoucnu bezpečně rozlít do bezprostředního okolí. Dělníci také vystaví nové zemní hráze.
„Součástí zakázky je i výsadba dřevin a zajištění protipovodňové ochrany kanalizace a přeložek inženýrských sítí. Do projektu jsme také přidali zásadní záležitost – rekonstrukci kmenové stoky A a vodovodu,“ sdělil náměstek primátorky Petr Hladík.
Úpravy se dotknou pravého i levého břehu řeky. Nové využití dostane místo vedle prostoru SKP Komety. „V areálu bývalého Favoritu vznikne přírodě blízké koupaliště, kde bude stojatá voda s poměrně velkou hloubkou," zmínil Hladík.
Náklady na etapy 7 a 8 jsou půldruhé miliardy korun. Až 922 milionů získají představitelé města díky dotaci z evropských fondů. Zbývajících zhruba šest set milionů zaplatí z městské kasy.
Pokud se nikdo z uchazečů o zakázku neodvolá proti výsledku výběrového řízení, začnou práce ještě před Vánocemi. Následně potrvají dvě stavební sezony. Jejich dokončení je v plánu v závěru přespříštího roku. Začátek výstavby se v letošním roce neustále posouval. Dělníci se do ní měli původně pustit v lednu. Dalšími termíny pak byly květen či červen. Později se mluvilo o podzimu.
Kvůli chybějícím protipovodňovým opatřením je v současnosti další rozvoj v okolí řeky výrazně limitovaný. Území totiž spadá do záplavové zóny řeky, bez ochrany proti velké vodě stojí nová výstavba.
Ochrana proti velké vodě v Brně neexistuje ani na dalších místech Svratky, stejně tak ani u Svitavy. Na třetině území města patřící do záplavových zón je proto zablokovaný další rozvoj.