Jedna z nich ozdobila například zastávku tramvaje u Dětské nemocnice. Na modrém plakátku s výzvou „Jen si zakuř“ je pod kouřící cigaretou podepsán neznámý autor R kill poarote.

„Motivace takového člověka může být dvojí. Buď to myslí ironicky a je vážně proti kouření, nebo se prostě chce jen nějak zviditelnit,“ myslí si psychiatr Jiří Berka. Autorovi podle něj stačí pocit, že lidé se na jeho dílo dívají, a tím ho berou na vědomí.

Podobné heslo proti kuřákům se přitom objevuje na zdech a chodnících v Brně už delší dobu a stále přibývají další. „Kuřáku, kuřačko smrdíš,“ oznamují nápisy. „Myslím, že tato vyjádření jsou podle hesla Jména hloupých na všech sloupích,“ podotkl Berka.

Kouření je na všech brněnských zastávkách zakázané už od ledna roku 2006 a zapálení cigarety může stát hříšníka až tisíc korun. Měsíčně za nedovolené kouření dostane pokutu téměř padesát Brňanů. „Od začátku roku už jich bylo přes tři sta,“ dodala mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Někdo vyvázne pouze s pokáráním, obvyklá je však pokuta. „Můžeme to řešit domluvou nebo pokutou od stovky do tisíce korun. Kdyby se i přesto kuřák nechtěl dohodnout a pokutu zaplatit, hrozí mu pak správní řízení. Nejčastější je ale sto nebo dvousetkorunovou pokuta,“ vysvětlila Kapitančiková.

Některým kuřákům v Brně přitom zákaz nevadí. „Na zastávce nekouřím. Nejen proto, že se to nesmí, ale také proto, že jsou tam například děti. Ty by to dýchat neměly. Stoupnu si vedle na chodník, na zastávku je to přece kousek,“ podotkl kuřák Petr Kaiser.

Pro dopravní podnik jsou různé plakátky a nálepky problém. „Polepují nám všechno možné. Jen na vyčištění zastávkových stojanů dáme ročně asi sto tisíc korun,“ uvedl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jiří Valníček.