Před zákrokem Jarošová ušla sotva sto metrů. „Tělo mě už neuneslo. Jídlo mě uklidňovalo – jako kuřáky cigareta. Nechodila jsem mezi lidi. Řekla jsem si, že na to, abych byla celý život uvězněná doma v posteli, jsem ještě mladá,“ vysvětlila žena, která těsně před operací oslavila třicáté narozeniny.

Při speciálním zákroku lékaři vytvoří zkratku mezi žaludkem a tenkým střevem. Snědená potrava část žaludku i tenkého střeva v podstatě obejde, a tělo tak nevstřebá všechny živiny. Pacient potom hubne, pocit hladu ale nemá. Jarošová je nyní o více než padesát kilogramů lehčí než před zákrokem.

Základem léčby lipedému jsou liposukční metody. Hanka Čechová už absolvovala liposukci nohou i rukou. Na fotce je její hojící se ruka po operaci.
Nehubnete, i když držíte dietu a hýbete se? Příčinou může být málo známá nemoc

Lékaři v Surgalu operovali metodou žaludečního bypassu polovinu nadměrně obézních pacientů. Loni jich byla více než stovka. „Neléčíme obezitu jako takovou, léčíme komplexní metabolická onemocnění. Operujeme pacienty s poruchami štítné žlázy nebo cukrovkou. Chirurgie je třeba jediný lék na cukrovku druhého typu,“ vysvětlil primář chirurgie Tomáš Paseka. Operace by podle něj mohla pomoct téměř desetině všech lidí v České republice.

Zlepšení se podle Jarošové projevilo rychle po operaci. „Mám lepší sebevědomí, nebojím se mezi lidi, je mi líp. Místo jídla mě teď nejvíc baví procházky. Nejlepší je ale zlepšení zdravotního stavu – nezadýchávám se, dokážu si zavázat tkaničky. To byl před tím nadlický úkol,“ neskrývala nadšení mladá žena.

Operace a rychlé snížení váhy pacientům často pomůže zbavit se i závažných nemocí, které s obezitou mohou souviset. „Paní Jarošová se léčila s vysokým tlakem, měla velké riziko cukrovky. Po operaci se všechno zlepšilo, nemusí už brát žádné léky. Cukrovce jsme u ní zabránili na poslední chvíli,“ popsala výhody operace vedoucí centra obezitologie na brněnské klinice, Petra Musilová.

Návrat do běžného života je po operaci podle lékařů rychlý. Většina pacientů v nemocnici stráví zhruba tři dny, po týdnu už většinou mohou i do práce. Musí ale chodit na pravidelné kontroly. „Pacienti k nám jdou sice obézní, ale paradoxně jsou podvyživení. Oni se stravují špatně, takže těch důležitých živin mají málo. Po operaci většinou začnou jíst mnohem lépe,“ vysvětlil primář Paseka.

Zdroj: Deník/Robin Fajmon

I když je bypass považovaný za nejúčinnější metodu, používají brněnští lékaři v polovině případů i metodu zúžení žaludku. Každá z možností se totiž podle primáře Paseky hodí pro někoho jiného. Metoda bypassu je navíc pro chirurgy velmi náročná. „Všechno děláme laparoskopicky přes tři malé otvory. Je to jedna z nejnáročnějších operací, které se takto dělají,“ vysvětlil primář Paseka.

Od prosince jemu a kolegům pomůže i nejmodernější chirurgický robot. K operacím obezity se zatím nikde nepoužívá. Pojišťovny totiž sice operace obezity proplácejí, použití robota už ale ne.

Bez doplatku?

„Jako první nemocnice v České republice jsme se rozhodli tyto výkony robotem lidem od prosince nabídnout, bez jakýchkoli doplatků,“ oznámila ředitelka brněnské soukromé kliniky SurGal Jitka Smrčka.

Běžné zákroky, včetně operace obezity, hradí v brněnské klinice všechny zdravotní pojišťovny až na jednu. I to by se ale podle ředitelky Smrčky mělo v brzké době změnit.

POSLECHNĚTE SI PODCAST: Chci sežrat koblihu? Napište si proč, radí Margit Slimáková

Zdroj: Deník/Bohumila Čiháková