Stupeň tři. Pro obyvatele Brna a okolí to znamená, že si vpřírodě musí dát extrémní pozor na klíšťata. Tito parazité přenášející choroby se stali už takovým nebezpečím, že kvůli nim ministerstvo zdravotnictví zřídilo speciální stupnici. A od víkendu platí pro město i okolí právě třetí, tedy nejvyšší stupeň ohrožení. Stejně jako pro zbytek země.

„Třetí stupeň znamená, že lidé by neměli opouštět zpevnění cesty a vydávat se do volného lesa. Velmi nebepečné je sedat si do trávy,“ píše se na stránkách ministerstva.

Brňany přitom nemoci přenášené klíšťaty, jako je lymská borelióza a klíšťová encefalitida, ohrožují dlouhodobě nejvíc. Mezi zvlášť rizikové oblasti patří okolí Obory, Baby nebo Soběšic. Paraziti se jim však mohou zavrtat do kůže i vparcích uvnitř města. Minulý rok bylo voblasti rekordní množství nakažených. Paradoxně to však nakonec vylepšilo dosavadní letošní statistiku. „Část populace se proto nechala naočkovat proti klíšťové encefalitidě. My to bereme jako úspěch po patnácti letech marné osvěty,“ řekla Renata Vaverková zjihomoravské hygienické stanice.

Dosud tak encefalitidou, která způsobuje zánět mozkových blan, onemocněli jen tři lidé oproti šesti ve stejném období loňského roku.

Zájem o očkování byl vminulých měsících tak vysoký, že vakcíny došly. Teď je jich dostatek, ale na očkování už je letos příliš pozdě.

Proti lymské borelióze vakcína neexistuje. Nakažených bývá řádově víc než u encefalitidy, nemoc se navíc projevuje až po několika

Obě onemocnění vyžadují dlouhodobou léčbu a mohou způsobit i smrt pacienta nebo trvalé poškození zdraví. Jako u Romana Kováče, který se nakazil boreliózou. „Noha mě mravenčí, bolí mě záda a klouby, občas vidím dvojitě a několikrát jsem upadl do krátkého bezvědomí,“ popisuje přetrvávající problémy Kováč.

Měřením aktivity klíšťat se zabývá Tomáš Vráblík z Českého hydrometeorologického ústavu. „Děláme to pomocí takzvaného smýkání. Klíšťata se zachycují na látku, kterou se "smýká" po zemi, a následně se měří jejich aktivita v závislosti na počtu populace. Výskyt klíšťat závisí na aktuálním počasí, ale i na ročním období. Ukazuje se, že červen a červenec jsou měsíce, kdy je populace klíšťat nejaktivnější,“ uzavírá biometeorolog.

Více se dočtete v úterním vydání Brněnského deníku Rovnost.