„Utekl ze zahrady brankou, kterou jsme zapomněli zavřít. Pořád se vzdaloval směrem na Prahu,“ poznamenal majitel.

Než jej chytili, doskákal Riki z Javůrku až na Vysočinu, do Velké Bíteše. „Nejdřív se motal někde v lesích, pak byl dokonce v Přibyslavicích, kde ho nahánělo asi dvacet lidí, ale neúspěšně,“ doplnil Špavor.

Ilustrační foto.
Bezpečné silnice? Nejvíce vážných nehod zaznamenali v Brně

Na území Přibyslavic zůstal Riki docela dlouho. „Kontaktovala mě policie, jestli netuším, čí klokan je. Takže jsem obvolávala zdejší chovatele a ověřovala, jestli někomu neutekl,“ poznamenala starostka obce Iva Hadašová.

Klokana nakonec majitel Špavor odchytil pomocí uspávací střely na zahradě ve Velké Bíteši. "Uspávací látku mi dal veterinář, aplikuje se podle návodu. Dává se různé množství podle toho, zda má zvíře zůstat bdělé, nebo jde třeba na operaci. Dali jsme mu jednu, počkali patnáct minut a nic. Skákal dál jako divoký," vzpomněl si na odchyt Špavor.

Po druhé střele už Riki trochu zklidnil. "Ztratil plachost. Pak jsem se k němu přiblížil zezadu, abych byl v zákrytu a on mě neviděl," popsal Špavor. Klokana pak v koši převezli zpět do Javůrku. „Na odchytu jsme byli čtyřikrát nebo pětkrát. Skoro jsem nad ním zlomil hůl a vzdal to,“ dodal Špavor.