Přestože má brněnské zařízení pro děti v nouzi kapacitu pro čtyřiačtyřicet dětí, podle novely jich v zařízení pro okamžitou pomoc může být jen osmadvacet. A výjimka, která Klokánku dovolovala starat se o více dětí, včera vypršela. Ředitelka Lenka Malhocká žádala o její prodloužení, ale odpověď stále nemá. „Dokud nerozhodneme, nemůžu komentovat důvod zdržení," uvedl včera mluvčí ministerstva Petr Sulek. Doplnil, že prodloužení výjimky je jednou z va-riant verdiktu.

Pokud ministerstvo vyšší kapacitu zakáže, čeká čtyři děti cesta do dětského domova. Volné navíc zůstanou čtyři byty, ve kterých může bydlet až šestnáct dětí. „Nemůžeme z nich udělat například azyl, narušovalo by to náš režim. Prostě je zavřeme, ale topit stejně musíme v celé budově," posteskla si ředitelka Malhocká.

Jestliže Klokánek přistoupí ke snižování stavů, rozhodne o budoucnosti dětí soud. „Může třeba děti vrátit k rodičům. Pak by ale mnohdy skončily na ulici, protože rodiče třeba nemají kde bydlet," upozornila Malhocká. Dodala, že podle nových předpisů není to, že rodiče nemají domov, důvod k odebrání dětí.

Klokánek má charakter rodinného bydlení, o tři až čtyři děti pečuje v každém bytě takzvaná teta.

JANA STANKOVÁ