Rozdíl je jen v počtu dětí na metr čtvereční. „Staráme se o sedmadvacet dětí, na Vánoce nám tu zůstane asi dvanáct z nich," vysvětluje opatrovatelka Marie Borková, zatímco se jedno z dětí dožaduje její pozornosti a pohlazení. Děti jí tradičně říkají teto.

Vánoce v Klokánku mají každý rok podobný ráz a od běžných oslav v rodině se moc neliší. „Ráno chystáme a zdobíme stromeček, děti pomáhají připravovat štědrovečerní večeři a mezitím si hrajeme," vyjmenovává teta. Potom začne hrát na piano a děti zpívají Půjdem spolu do Betléma.

Po druhé odpoledne se všichni oblékají a vyráží ven užít si po několika letech Vánoce na sněhu a bez bláta. „Děti si budou hrát a ozdobíme ještě jeden stromeček, který máme za budovou," zmiňuje Borková.

K večeru potom všechny tři tety, které mají o Vánocích směnu, převlékají děti do slavnostního oblečení a chystají večeři. „I třeba s vařením nám děti pomáhají, pak také myjí nádobí nebo uklízejí," popisuje opatrovatelka.

Právě kvůli tomu, že celý rok pomáhala s úklidem, doufá malá Pavlína, že pod stromeček dostane nový mobil. „Můj je prasklý. Dneska jsem třeba vysávala a celý rok jsem byla moc hodná," vysvětluje dívka.

Šestiletá Kateřina vypráví, jak by pod stromečkem chtěla najít kočárek. „Do něj bych chtěla panenku s dudlíkem," dodává dívka, která je v Klokánku i se svým bratrem.

Kluci zase touží po autíčkách Hot Wheels. „Chtěl bych i policejní a hasičské auto. Ale jestli bych chtěl být radši policista, nebo hasič, to nevím," zvažuje malý René.

Ježíšek většinu proseb o dárky vyslyší. „Pro každé z dětí máme nachystaných i pět dárků, to je víc než v mnohých rodinách. Nakoupili nám je hodní lidé podle internetového seznamu. Lidem, kteří dárky přinesli, jsme moc vděční," děkuje Borková.

Po budově celý den běhají šťastné děti, které se nedočkavostí sesypou na každého návštěvníka. Přitom před pár lety to vypadalo, že brněnský Klokánek bude muset zavřít. „Chyběly peníze. Nakonec nám pomohli sponzoři a i třeba prezident Miloš Zeman, který klokánkům po celé republice přispěl. Moc si vážíme toho, že má sociální cítění," říká teta.

Vánoční službu si Borková vybrala dobrovolně. „Jsem svobodná a s dětmi tady jsem ráda. Pro mě by byl nejlepší dárek, kdyby si všichni pomáhali a byli na sebe hodní," vzkazuje.