Do hlasování se zapojilo přes jedenáct tisíc Brňanů. Každý z nich mohl udělit maximálně pět kladných a dva záporné hlasy. Návrh na studii pro novou stezku z Žebětína zvítězil s náskokem více než pěti set hlasů – dostal jich 2031.

„Hlavní je, že náš projekt uspěl. Není úplně důležité, jestli je první nebo druhý,“ sdělil autor návrhu Oldřich Drápal. Hlavní důvod úspěchu je podle něj široká cílová skupina, na kterou projekt zapůsobil.

Stezku přivítá i Václa close Pro zvětšení klikněte. info Zdroj: Deník/Markéta Evjáková zoom_in v Juřina. „Budu rád, když nebudu muset na kole jezdit přes Starou dálnici. Není to bezpečné, radši zvolím cestu přírodou,“ popsal cyklista.

Vítězné návrhy ∙ stezka pro cyklisty a pěší z Žebětína do Kohoutovic
∙ komunitní centrum ve vojenském areálu Lerchova
∙ rozhledna Holedná
∙ alej topolů v Řečkovicích
∙ záchody na Kraví hoře
∙ gril v areálu Pod plachtami v Novém Lískovci
∙ skate park v Tuřanech
∙ oživení přírodního amfiteátru Čertova rokle
∙ knihovna v Křížové
∙ tančírna v některém parku
∙ vycházková trasa s alejí v Tuřanech
∙ industriální naučná stezka u řeky Svitavy v Zábrdovicích a Husovicích
∙ bruslení na Brněnské přehradě
∙ hřiště Halda v Medlánkách
∙ hřiště s kavárnou v areálu Bzzzukot v Židenicích
∙ oprava plotů ve vojenském areálu v Lerchově.

V kampani návrh podpořil žebětínský starosta Vít Beran. „Je to smysluplný projekt, o který se dlouho snažíme,“ řekl.

Druhou nejvyšší podporu získal plán na rekonstrukci části bývalého vojenského areálu v Lerchově ulici a vznik komunitního a volnočasového centra. „Máme obrovskou radost, v hlasování uspěl i přidružený návrh na opravu plotů areálu,“ byla spokojená autorka Irena Greplová.

Opuštěný areál dlouhodobě chátrá a o jeho opravu usilují místní občanská sdružení a iniciativy. Příprava projektu zabrala deset měsíců a podílel se na ní tým lidí ze sdružení Lerchova otevřeno všem.

Pět ze šestnácti úspěšných návrhů je na území městské části Brno-střed. „Nepřekvapilo mě to. Hlavně jsem rád, že si Brňané rozhodli, co chtějí,“ pochválil starosta Martin Landa.

Účast v hlasování je podle organizátorů projektu velká. „Jsme velmi spokojení. Zapojilo se přes tři a půl procenta Brňanů. To je nejvyšší číslo mezi prvními ročníky podobných projektů napříč evropskými městy nad dvě stě tisíc obyvatel,“ řekl brněnský radní Tomáš Koláčný. Za participativního rozpočtu získalo letos město Brno ocenění od nadace Otevřená společnost.